Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Nowe zestawy artylerii rakietowej od Norwegii i Wielkiej Brytanii dla Ukrainy

Norwegia we współpracy z Wielką Brytanią przekaże Ukraińskim Siłom Zbrojnym osiem gąsienicowych zestawów artylerii rakietowej M270, a także trzy radary rozpoznania artyleryjskiego ARTHUR. Na liście sprzętu wojskowego, który Norwegia dostarczyła do tej pory Ukrainie, znajdują się m.in. czołgi Leopard 2A4, haubice samobieżne M109, pojazdy opancerzone IVECO, jak również zestawy artylerii rakietowej M270. Norwegia zaangażowana jest ponadto w brytyjski program INTERFLEX, którego celem jest szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Ukraińscy żołnierze szkoleni w ramach programu INTERFLEX
Ukraińscy żołnierze szkoleni w ramach programu INTERFLEX
Karen Gjetrang, Norweskie Siły Zbrojne
- Musimy utrzymać nasze poparcie dla Ukrainy, aby mogła dalej walczyć o wolność i niepodległość. Potrzeba więcej broni, a są to zdolności, na które Ukraina ma duże zapotrzebowanie, a których nie bylibyśmy w stanie osiągnąć bez bliskiej współpracy z Wielką Brytanią 

– powiedział minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram.

Norwegia przekazała wcześniej Ukrainie trzy zestawy artylerii rakietowej M270. Wśród państw, które zdecydowały się na dostawę gąsienicowych zestawów artylerii rakietowej M270, znalazły się Wielka Brytania, Francja, Włochy oraz Wielka Brytania.

Systemy artylerii rakietowej M270 to gąsienicowa wersja kołowych zestawów HIMARS. M270 może przenosić 12 pocisków rakietowych kal. 227 mm GMLRS (umieszczonych w dwóch kontenerach) lub dwa pociski balistyczne MGM-140 ATACMS o zasięgu 300 km. Do tej pory strona ukraińska otrzymała do systemów HIMARS oraz M270 jedynie pociski GMLRS o zasięgu ponad 70 km.

-To broń dała Ukrainie możliwość (precyzyjnego) uderzania w rosyjską logistykę, a także zniszczenia szeregu ważnych celów za liniami frontu

– przypomniał minister Gram.

Norwegia zdecydowała się również przekazać Ukrainie trzy radary ARTHUR z zasobów Norweskich Sił Zbrojnych. Te radary służą do lokalizowania artylerii wroga i prowadzenia ognia kontrbateryjnego. Darowizna zostanie zrealizowana we współpracy z Wielką Brytanią, która już wcześniej przekazała Ukrainie tego typu radary. 

 



Źródło: niezależna.pl, ministerstwo obrony Norwegii

#HIMARS #M270 #artyleria #sprzęt wojskowy #Norwegia #Ukraina #rosyjska agresja #Wielka Brytania

Paweł Kryszczak