Zgodnie z oświadczeniem ambasadora Francji na Ukrainie Etienne de Poncins, które pochodzi z 9 listopada, ale którego raport został opublikowany dopiero 13 grudnia, możemy dowiedzieć się o zielonym świetle w sprawie wysłania wysłania systemu średniego zasięgu, SAMP/T opracowanego przez MBDA i Thales w ramach rakietowego wspólnego przedsięwzięcia Eurosam.
Jak jednak zauważa w rozmowie z portalem Niezależna.pl Zbigniew Stefanik, Pałac Elizejski nie potwierdził tych rewelacji dotyczących zgody na przekazanie nowoczesnych systemów obrony powietrznej.
- Nawet jeśli Francuzi przekażą zestawy SAMP/T stronie ukraińskiej nie będą się tym chwalić. Powodem tego jest chęć odgrywania przez prezydenta Emmanuela Macrona roli mediatora pomiędzy Kijowem a Moskwą - informuje ekspert.
Zestaw SAMP/T jest naziemnym systemem antyrakietowym o zasięgu ponad 120 km, który służy do zwalczania balistycznych rakiet krótkiego zasięgu ale również śmigłowców, samolotów a także dronów. Efektorem w tym zestawie są pociski kierowane Aster 30 w różnych konfiguracjach. Aster 30 może eliminować cele na pułapie do 20 km a do zwalczania obiektów korzysta z 15 kg głowicy odłamkowej.
SAMP-T nie byłby jedynym wsparciem ukraińskiej obrony powietrznej ze strony francuskiej. W odpowiedzi na apele strony ukraińskiej, która potrzebuje wzmocnienia swojej obrony powietrznej Francja zdecydowała się kilka miesięcy na przekazanie samobieżnych przeciwlotniczych systemów krótkiego zasięgu Crotale a także radarów do nich.
Zestawy Crotale w wersji NG korzystają z pocisków o maksymalnym zasięgu wynoszącym 15 km oraz pułapie do 9000 metrów. Prędkość tych rakiet wynosi 3,5 Machów, które dysponują 13 kilogramową głowicą odłamkową. Francuzi w planach mają ponadto przekazanie Ukrainie 20 kołowych transporterów opancerzonych ACMAT Bastion. Francuzi dostarczyli Ukrainie ponadto systemy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD) Mistral.