Polska wystąpiła z wnioskiem do Republiki Federalnej Niemiec w sprawie uzyskania zgody na przekazanie myśliwców MiG-29 Ukraińskim Siłom Powietrznym. Jeszcze dzisiaj zielone światło w sprawie transferu samolotów wydał szef niemieckiego MON Boris Pistorius. Uzyskanie zielonego światła przez Polskę w sprawie transferu sprzętu wojskowego było konieczne, ponieważ samoloty te pochodzą z byłych zasobów Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Myśliwce MiG-29 znajdujące się w zasobach Sił Powietrznych RP zostały zakupione od Związku Sowieckiego, Republiki Czeskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec. Samoloty te ze względu na wiek oraz intensywną eksploatacje oraz problemy z serwisem miały zostać wycofane z Sił Powietrznych. Regularna inwazja na Ukrainę spowodowała, że samoloty trafią do Ukraińskich Sił Powietrznych walczących z rosyjskim agresorem.
W ubiegłym miesiącu Polska podjęła decyzję o przekazaniu kilkunastu myśliwców MiG-29 Ukrainie. Część z tych samolotów trafiła już na wyposażenie Ukraińskich Sił Powietrznych. Na dostawę do Ukraińców myśliwców MiG-29 zdecydowała się też Słowacja.
Polska wystąpiła o zgodę do rządu w Berlinie w sprawie dostawy na Ukrainę myśliwców MiG-29. Jeszcze dzisiaj zielone światło w sprawie transferu samolotów wydał szef niemieckiego MON Boris Pistorius.
Warto przypomnieć, że 23 myśliwce MiG-29 Polska zakupiła za symboliczną kwotę od Niemiec w roku 2002. Samoloty te Siły Zbrojne Niemiec (Bundeswehra) przejęła natomiast po Narodowej Armii Ludowej (Nationale Volksarmee - NVA) Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
W Siłach Powietrznych myśliwce MiG-29 zastąpione zostaną przez zakupione w USA F-35A Lightning II oraz FA-50 Fighting Eagle z Korei Południowej.
Wicepremier @mblaszczak uczestniczył w odprawie załóg samolotów #F35, które zakończyły jeden z etapów szkolenia. 📝https://t.co/0wdVf9W5Yl
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) April 11, 2023
-
Jak mówił szef MON #F35 ze względu na swoją sieciocentryczność są najlepszymi myśliwcami na świecie. pic.twitter.com/abCPE4mEgM