Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Do czego doprowadzi rosyjska napaść na Ukrainę? „Obecnie głód grozi już 323 mln ludzi na świecie"

Agresja Rosji na Ukrainę dramatycznie pogłębia globalny kryzys żywnościowy; obecnie głód grozi już 323 mln ludzi na świecie - przyznał w piątek szef dyplomacji UE Josep Borrell podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Ukraiński prezydent wystąpił przed parlamentem w Słowenii, gdzie poruszył temat kryzysu żywnościowego na świecie, jako następstwa rosyjskiej napaści.

Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

"W ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób poważnie zagrożonych głodem podwoiła się ze 135 mln przed pandemią Covid-19 do 276 mln na początku 2022 roku i 323 mln dzisiaj. (...) Jedna szósta populacji świata, czyli 1,2 mld ludzi, jest poważnie narażona na kombinację rosnących cen żywności, coraz wyższych kosztów energii i trudnych warunków finansowych (życia)"

- zaalarmował Borrell.

Jak podkreślił, sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ Rosja blokuje 20 mln ton zboża zgromadzonego w ukraińskich magazynach.

"Jest to celowa próba wykorzystania żywności jako broni, nie tylko przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko krajom najbardziej narażonym na (zakłócenia dostaw)"

- ocenił szef dyplomacji UE.

Zadeklarował, że do 2024 roku Unia Europejska przeznaczy ponad 7 mld euro na wzmocnienie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewnił też o pomocy dla Kijowa w eksporcie produktów żywnościowych alternatywnymi szlakami, omijającymi transport przez Morze Czarne.

"(Dzięki temu wsparciu) w czerwcu wyeksportowano z Ukrainy 2,5 mln ton zboża w porównaniu do 1 mln w kwietniu. Rozwiązanie tego problemu jest jednak kosztowne i powolne"

- przyznał Borrell.

"Jeszcze szybsza odpowiedź na wiele (globalnych) problemów pozostaje w rękach jednego człowieka - prezydenta (Rosji) Putina, który powinien zatrzymać tę bezsensowną wojnę w celu zapobieżenia światowej katastrofie żywnościowej i energetycznej"

- dodał unijny polityk.

Rosnące szybko koszty życia, spowodowane przede wszystkim wojną na Ukrainie, w ciągu trzech miesięcy wpędziły w ubóstwo 71 mln ludzi - poinformowano w raporcie opublikowanym w czwartek przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Zaznaczono, że w wyniku wojny poziom ubóstwa wzrósł znacznie szybciej, niż w szczycie pandemii Covid-19. 

Zablokowanie eksportu ukraińskiego zboża doprowadzi do głodu na świecie...

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił dziś zdalnie przed parlamentem Słowenii. Podczas tego przemówienia oświadczył, że Rosja uderzyła w Europę kryzysem gazowym, ale prowokuje też kryzys migracyjny. Dodał, że jeśli zablokowanie eksportu zboża z Ukrainy doprowadzi do głodu w krajach Afryki i Azji, to w państwach UE pojawią się miliony nowych uchodźców.

"Blokując nasze porty przy pomocy marynarki wojennej, Kreml z premedytacją wystąpił przeciwko wszystkim ludziom na świecie, którzy są uzależnieni od importu żywności. Już widzicie skutki (tych działań), ale to dopiero początek. Bez naszych produktów (żywnościowych) nie uda się ustabilizować (globalnego) rynku"

- przestrzegł Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

W ocenie głowy ukraińskiego państwa instrumentem nacisku Moskwy na UE są również dostawy gazu.

"W Rosji powtarzają, że nie są wrogami Europy, ale uderzyli w Europejczyków kryzysem gazowym. Kreml próbuje doprowadzić do sytuacji, w której europejskie magazyny gazu nie będą wypełnione przed zimą. Rosja wywołała największy w historii wzrost cen gazu w Europie, celowo ograniczając wielkość dostaw"

- oświadczył prezydent.

Zełenski zadeklarował zwiększenie eksportu ukraińskiej energii elektrycznej na rynki państw UE, co - w jego ocenie - pozwoli przezwyciężyć kryzys energetyczny.

"Mamy nadwyżkę energii elektrycznej - nawet teraz, gdy rosyjscy szabrownicy wywożą z Ukrainy elektrownie słoneczne i swoimi działaniami znacznie ograniczyli naszą produkcję węglową. Możemy zwiększyć eksport dziesięciokrotnie lub jeszcze bardziej, a ukraińska energia może zastąpić znaczną część importu rosyjskiego gazu. Wszyscy europejscy sąsiedzi Ukrainy skorzystają w ten sposób na nowej stabilności energetycznej i niższych cenach"

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, przewożonego głównie drogą morską. Miliony ton ziarna są obecnie składowane w portach na wybrzeżu Morza Czarnego, blokowanych przez rosyjskie okręty. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Rosja #Ukraina #wojna

az