Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Wypoczynek nad morzem? Niemcy wolą wakacje w Polsce niż we własnym kraju: „Polska nam ucieka“

Niemcy muszą bardziej zainwestować w infrastrukturę na wyspie Uznam, ponieważ "Polska nam ucieka" - stwierdził szef jednej ze spółek przewozowych Joergen Bosse. Jego zdaniem polska oferta staje się coraz bardziej atrakcyjna, podczas gdy niemiecka stoi w miejscu. Bosse wskazał kilka czynników, które mogą na to wpływać.

Czy polska turystyka staje się bardziej atrakcyjna, niż ta niemiecka?
Czy polska turystyka staje się bardziej atrakcyjna, niż ta niemiecka?
pixabay.com
„Polska w ostatnich latach mocno inwestowała. Infrastruktura, hotele, transport, telekomunikacja są częściowo dużo nowocześniejsze i lepsze. Do tego dochodzą różnice w cenach i wystarczająco dużo personelu, aby móc wszystko zrobić dla gości”

– wylicza szef działającej na Uznam firmie przewozowej Usedomer Baederbahn Joergen Bosse w rozmowie z regionalną gazetą "Ostsee Zeitung".

Przedsiębiorca wzywa do zwiększenia inwestycji w infrastrukturę po niemieckiej granicy i ostrzega, że bez tego Niemcom będzie trudno konkurować z polskimi przedsiębiorcami. Zaznaczył, że już teraz na zachodniej stronie wyspy widać turystyczną stagnację, podczas gdy zainteresowanie miejscowościami turystycznymi w Polsce sięga zenitu.

"Polskie wybrzeże Bałtyku jest bardzo popularne wśród Niemców, wyprzedza Mazury, Wrocław czy Warszawę” – potwierdził szef polskiego biura turystycznego, działającego w Berlinie.

Według organizacji badawczej Urlaub und Reisen, w ubiegłym roku wakacje w Polsce spędziło 2,7 mln Niemców. Z tego dla 900 tys. z nich wypoczynek miał formę krótkiej wycieczki (do 4 dni), ale dla większości – trwał dłużej. Są już przesłanki, że wynik ten może zostać przekroczony w bieżącym sezonie.

Właściciele biznesów turystycznych z niemieckiej części wybrzeża „powinni czuć się zazdrosny o ten trend, bowiem letni sezon na wybrzeżach Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest nadal dość stonowany” – podkreśla "Ostsee Zeitung".

Doba w dwuosobowym pokoju w 4-gwiazdkowym hotelu w Świnoujściu, w środku sezonu, to koszt 170 euro (760 zł) – w tym wliczone jest śniadanie, możliwość skorzystania z kąpieliska, dyskoteki. Wg szacunków hotelarzy, blisko 80 proc. gości hotelowych to Niemcy.

Ceny hoteli w Polsce nad Bałtykiem pozostają nadal ok. 20-30 proc. niższe, niż po stronie niemieckiej. Ale nie tylko niższe ceny przyciągają klientów – Świnoujście oferuje więcej atrakcji i wakacyjnych rozrywek dla turystów.

„To nie tylko kwestia niższych cen” – potwierdza jedna z turystek z Niemiec, która po polskim wybrzeżu podróżuje z wnuczką. „W Polsce jest wspaniały krajobraz. Jest tu też bardziej przyjazny i uprzejmy personel hotelu” – uważa kobieta.

Świnoujście odczuwa też korzyści z otwartego niedawno tunelu pod Świną – turyści nie muszą już czekać w kolejkach na prom, łatwiej też będzie o krótkie wycieczki na polskie wybrzeże poza sezonem..

 



Źródło: dw.com, niezalezna.pl

#turystyka #Polska #Niemcy #Świnoujście

Mateusz Święcicki