10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Atak na dwie wioski: terroryści zabili około 30 osób

Uzbrojeni sprawcy spalili w weekend dwie wioski i zabili około 30 osób w położonym w centralnej części Mali regionie Mopti - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

Płonąca wioska
Płonąca wioska
printscreen - twitter.com/F_Desouche

Reuters powołał się na informacje uzyskane w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej od Moulaye Guindo, szefa administracji okręgu Bankass w regionie Mopti. Do ataku doszło w sobotę w sąsiadujących ze sobą wioskach Ogota i Oimbe. "Uzbrojeni mężczyźni (...) otoczyli i zaatakowali wioski Ogota i Oimbe (...). Strzelali do mieszkańców i podpalali domy" - powiedział Guindo. "Zginęło około 30 osób, w tym mężczyźni, kobiety i dzieci. Obie wioski zostały całkowicie zniszczone i spalone" - dodał i zaznaczył, że w poniedziałek rano została zaatakowana inna położona niedaleko wieś, Dialassagou, lecz liczba ofiar śmiertelnych nie jest jeszcze znana.

Urzędnik nie sprecyzował, kto mógł stać za atakiem. Reuters przypomniał, że duże obszary położonego w zachodniej części Afryki Mali są kontrolowane przez terrorystów powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, którzy często atakują armię i ludność cywilną.

Od sierpnia 2020 r. kraj rządzony jest przez juntę wojskową, na czele której stoi Assimi Goita. Pucz udał się dzięki pomocy rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. Od 2021 r. Goita pełni formalnie obowiązki głowy państwa.

18 czerwca 2023 r. odbyło się w Mali referendum, w którym 96,91 proc. głosujących opowiedziało się za zniesieniem języka francuskiego jako urzędowego. 3 sierpnia tego samego roku weszła w życie nowelizacja konstytucji, w której język francuski został uznany językiem roboczym, natomiast językami urzędowymi państwa zostało trzynaście języków używanych przez autochtoniczne grupy etniczne.

31 grudnia 2023 r. skończyło się wycofywanie z Mali działającej pod auspicjami ONZ misji pokojowej MINUSMA. Działająca od 2013 r. misja chroniła ludność cywilną przed atakami separatystów i islamskich rebeliantów, usiłujących zdobyć kontrolę nad krajem.

W niedzielę 28 stycznia 2024 r. Mali, a także sąsiadujące z tym krajem Burkina Faso i Niger, w których również władze sprawują junty wojskowe, powiadomiły o wycofaniu się z regionalnego bloku gospodarczego ECOWAS. We wspólnym oświadczeniu uzasadniono decyzję "nieludzkimi" sankcjami stosowanymi przez blok wobec puczystów. Powszechnie postrzegany jako najważniejszy organ polityczny i regionalny w Afryce Zachodniej, utworzony w 1975 roku ECOWAS, opowiada się za zwróceniem przejętej w wyniku zamachów stanu władzy w ręce demokratycznych rządów. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter.com

#Mali #terroryzm #islamizm #Al Kaida

mt