Czy można się dziwić, że w ostatnim czasie polityka zagraniczna Unii Europejskiej to pasmo porażek? - Budowa gazociągu Nord Stream 2 to projekt prywatny. Nie możemy uniemożliwić jego budowy - wypalił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell - hiszpański socjalista - podczas debaty w Parlamencie Europejskim.
"Znają państwo sytuację Nord Stream 2. Jest to projekt grupy firm prywatnych i Komisja Europejska wielokrotnie wyraziła swoją opinie na jego temat. Powiedziała, że jej zdaniem ten rurociąg nie prowadzi do dywersyfikacji źródeł energii UE, a to jest jednym z celów unii energetycznej. Ten projekt nie wpisuje się w ramy złożone przez UE. Ale nie możemy firmom uniemożliwić jego realizacji, jeżeli niemiecki rząd się na niego zgadza. Jeśli te firmy zakończą ten rurociąg, to powinny wiedzieć, że będzie musiał działać zgodnie z prawem UE. To wszystko, co możemy zrobić na szczeblu UE"
- powiedział Borrell, zwracając się do europosłów podczas debaty poświęconej zatrzymaniu rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.
A poniżej zdjęcie pokazujące inaugurację tego "prywatnego" projektu:
Uroczyste otwarcie Nord Stream 8 listopada 2011 roku z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa, premiera Holandii Marka Ruttego i premiera Francji François Fillon, fot. Kremlin.ru, CC BY 3.0
Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.
W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwoma nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów. Rurociąg, którego budowa kosztuje około 9,5 mld euro, jest gotowy w 94 proc. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 120 km na wodach duńskich.