"Uhonorowane pokojowym Noblem Stowarzyszenie Memoriał będzie kontynuowało działalność, zarówno w sferze historii, jak i obrony praw człowieka" - zapowiedział szef organizacji Jan Raczyński. Moskiewski sąd nakazał dziś przejęcie przez państwo biura Memoriału.
"Będziemy kontynuować naszą pracę w różnych kierunkach - zarówno historycznym, jak i obrony praw człowieka. Będziemy zbierać informacje o naruszeniach praw człowieka w różnych regionach. Kontynuujemy pomoc ofiarom tych sytuacji (...)"
- powiedział Raczyński.
Szef Memoriału wypowiedział się dla niezależnego portalu Meduza w przerwie posiedzenia sądu w Moskwie, który w piątek nakazał przejęcie przez państwo siedziby Memoriału w centrum stolicy. W siedzibie Memoriału znajdowało się gromadzone przez wiele lat archiwum organizacji.
"Większość archiwum została zdigitalizowana i będziemy to kontynuować. Zachowamy archiwum"
- powiedział Raczyński.
Wyjaśnił, że z Rosji wyjechało więcej wolontariuszy Memoriału niż pracowników organizacji. Część działaczy wyjechała, obawiając się o własne bezpieczeństwo, groźba była "całkiem realna" - podkreślił Raczyński.
"Młodzi wolontariusze opuścili Rosję. Nie chcą być zabójcami, jest to całkiem zrozumiałe"
- wyjaśnił. W Rosji od 21 września trwa mobilizacja na wojnę z Ukrainą.
Pytany o cel, na który organizacja przeznaczy fundusze z przyznanej jej nagrody, Raczyński odparł, że nie jest pewien, czy uda się te fundusze w ogóle otrzymać.
"Przelewy do Rosji są zabronione, nie działają karty bankowe, więc staje się to osobnym problemem"
- powiedział.
Pokojowa Nagroda Nobla dla Memoriału to "ważny sygnał dla społeczeństwa obywatelskiego w Rosji" - powiedział Raczyński. Podkreślił, że laureatami zostali też działacze z Białorusi i Ukrainy.
"Oznacza to, że społeczeństwo obywatelskie Rosji, Białorusi i Ukrainy nadal współpracuje. Nie jest podzielone, mimo wszystkich odbywających się okropności. Problemy nie tkwią w nim, a w reżimach politycznych"
- powiedział.
Memoriał, jedna z najstarszych i najbardziej zasłużonych rosyjskich organizacji pozarządowych, w grudniu 2021 roku został zlikwidowany przez władze rosyjskie.