Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Polityk CDU, który nazywał Tuska "drogim Donaldem", nawołuje do ograniczenia wsparcia dla Ukrainy

Premier Saksonii Michael Kretschmer, polityk CDU, nawołuje do ograniczenia wojskowego wsparcia dla Ukrainy. Jego wypowiedź, która wywołała kontrowersje, spotkała się z krytyką ze strony niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. W grudniu 2023 r., gdy Donald Tusk został premierem, Kretschmer nazwał go "drogim Donaldem", złożył "serdeczne gratulacje" i zapowiedział "połączenie naszych sił".

Michael Kretschmer
Michael Kretschmer
Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0> - Wikimedia Commons

"Nie możemy dłużej dostarczać Ukrainie funduszy na broń. (…) Wsparcie tak, ale zdajemy sobie sprawę, że osiągamy nasze limity" – powiedział premier Saksonii. Dodał również, że od początku wojny na Ukrainie sprzeciwiał się dostawom broni i prowadził kampanię na rzecz inicjatyw dyplomatycznych. 

Ten sam prorosyjski Michael Kretschmer nie posiadał się z radości, gdy wybory w Polsce wygrał Tusk. 13 grudnia 2023 r. Niemiec pisał w mediach społecznościowych:

Drogi Donaldzie Tusku, serdeczne gratulacje z okazji zaprzysiężenia na urząd premiera Polski! Polska jako kraj sąsiedzki jest jednym z najważniejszych partnerów Saksonii. Potrzebujemy europejskiej wspólnoty, by połączyć nasze siły i nadal odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. 

Polityk CDU od dawna ma opinię prorosyjskiego. W 2019 roku, podczas wizyty na Międzynarodowym Forum Ekonomiczne w Petersburgu, Kretschmer spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem i wezwał do zniesienia sankcji gospodarczych UE wobec Rosji.

W 2021 roku „Gazeta Polska” przypomniała, że politycy związani z Europejską Partią Ludową (EPP), której przewodził Donald Tusk, a dziś robi to jego przyjaciel Manfred Weber z CDU, często wspierają interesy Rosji. Przykładem jest Angela Merkel, która wielokrotnie angażowała się w działania na rzecz sfinalizowania projektu Nord Stream 2. Ursula von der Leyen, obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej, w 2015 r. broniła niemieckiej odmowy dostarczania broni Ukrainie, a w 2018 r. także wspierała projekt Nord Stream 2. 

Armin Laschet, szef CDU w latach 2021-2022, również był znany z „miękkiego” podejścia do Rosji. W styczniu 2021 roku magazyn „Foreign Policy” pisał, że Laschet przestrzegał przed demonizowaniem prezydenta Rosji Władimira Putina za aneksję Krymu i opowiadał się za pogłębieniem relacji Niemiec z Pekinem.

Innym przykładem prorosyjskich koneksji w EPP był Silvio Berlusconi, lider włoskiej Forza Italia, który proponował Rosji członkostwo w Unii Europejskiej i podpisał z Gazpromem umowę na budowę gazociągu South Stream.

 



Źródło: niezalezna.pl

wg