Premier Saksonii Michael Kretschmer, polityk CDU, nawołuje do ograniczenia wojskowego wsparcia dla Ukrainy. Jego wypowiedź, która wywołała kontrowersje, spotkała się z krytyką ze strony niemieckiego dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. W grudniu 2023 r., gdy Donald Tusk został premierem, Kretschmer nazwał go "drogim Donaldem", złożył "serdeczne gratulacje" i zapowiedział "połączenie naszych sił".
"Nie możemy dłużej dostarczać Ukrainie funduszy na broń. (…) Wsparcie tak, ale zdajemy sobie sprawę, że osiągamy nasze limity" – powiedział premier Saksonii. Dodał również, że od początku wojny na Ukrainie sprzeciwiał się dostawom broni i prowadził kampanię na rzecz inicjatyw dyplomatycznych.
Ten sam prorosyjski Michael Kretschmer nie posiadał się z radości, gdy wybory w Polsce wygrał Tusk. 13 grudnia 2023 r. Niemiec pisał w mediach społecznościowych:
Drogi @donaldtusk, serdeczne gratulacje z okazji zaprzysiężenia na urząd premiera Polski! #Polska jako kraj sąsiedzki jest jednym z najważniejszych partnerów Saksonii. Potrzebujemy europ. wspólnoty, by połączyć nasze siły i nadal odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. (SK)
— Michael Kretschmer (@MPKretschmer) December 13, 2023
Polityk CDU od dawna ma opinię prorosyjskiego. W 2019 roku, podczas wizyty na Międzynarodowym Forum Ekonomiczne w Petersburgu, Kretschmer spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem i wezwał do zniesienia sankcji gospodarczych UE wobec Rosji.
W 2021 roku „Gazeta Polska” przypomniała, że politycy związani z Europejską Partią Ludową (EPP), której przewodził Donald Tusk, a dziś robi to jego przyjaciel Manfred Weber z CDU, często wspierają interesy Rosji. Przykładem jest Angela Merkel, która wielokrotnie angażowała się w działania na rzecz sfinalizowania projektu Nord Stream 2. Ursula von der Leyen, obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej, w 2015 r. broniła niemieckiej odmowy dostarczania broni Ukrainie, a w 2018 r. także wspierała projekt Nord Stream 2.
Armin Laschet, szef CDU w latach 2021-2022, również był znany z „miękkiego” podejścia do Rosji. W styczniu 2021 roku magazyn „Foreign Policy” pisał, że Laschet przestrzegał przed demonizowaniem prezydenta Rosji Władimira Putina za aneksję Krymu i opowiadał się za pogłębieniem relacji Niemiec z Pekinem.
Innym przykładem prorosyjskich koneksji w EPP był Silvio Berlusconi, lider włoskiej Forza Italia, który proponował Rosji członkostwo w Unii Europejskiej i podpisał z Gazpromem umowę na budowę gazociągu South Stream.