- Po tym, gdy staliśmy się szóstym krajem ramowym Eurokorpusu w zeszłym roku, dziś otwieramy nowy rozdział udziału Polski w tej strukturze. Polski generał obejmie dowództwo Eurokorpusu po raz pierwszy - oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Dziś w Strasburgu odbędzie się uroczystość przekazania dowództwa nad wielonarodowym Eurokorpusem gen. Jarosławowi Gromadzińskiemu z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka. W skład Eurokorpusu wchodzi 6 państw ramowych i 4 stowarzyszone - Polska należy do tych pierwszych od 2022 roku.
Gen. broni Jarosław Gromadziński, dotychczas radca koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wcześniej był pierwszym dowódcą formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej.
O znaczeniu tego wydarzenia mówił dziś szef MON Mariusz Błaszczak.
"Cieszę się, że mogę tu być dziś z Państwem, gdzie dzieje się historia i gdzie osiągnęliśmy kolejny kamień milowy w historii Polski i Eurokorpusu. Dzisiejsze wydarzenie to kolejny ważny krok w integracji Polski z Eurokorpusem. Po tym, gdy staliśmy się szóstym krajem ramowym Eurokorpusu w zeszłym roku, dziś otwieramy nowy rozdział udziału Polski w tej strukturze. Polski generał obejmie dowództwo Eurokorpusu po raz pierwszy"
Dodał, iż "Eurokorpus to bardzo ważny element w łańcuchu dowodzenia, zarówno dla NATO jak i dla Unii Europejskiej". Wskazał też, że "wydarzenia zeszłego roku w sposób fundamentalny zmieniły środowisko bezpieczeństwa w Europie".
"Niczym niesprowokowana agresja rosyjska na Ukrainę zniszczyła nasze poczucie pokoju i stabilności we wszystkich naszych krajach. Agresja rosyjska pokazała, że Moskwa nie podąża za porządkiem prawa międzynarodowego i chce podważyć wszelki kolektywny wysiłek, aby zwiększać bezpieczeństwo kosztem innych. Właśnie teraz, bardziej niż kiedykolwiek, Europa musi być zjednoczona przeciw tej agresji i musimy też zrobić wszystko, by Rosja nie osiągnęła postępu. Biorąc pod uwagę obecną sytuację, dowództwo i stan gotowości, jak i zdolność do odpowiedzi jest bardzo ważne uwzględniając zagrożenia ze wszystkich kierunków strategicznych, z którymi inne kraje mogą się mierzyć. Efektywne odstraszanie jest niezwykle istotne. Eurokorpus jest ważnym elementem naszego bezpieczeństwa. Wspieramy Eurokorpus. Dostępność Eurokorpusu w ramach misji operacji NATO-wskich i UE wyróżnia ten korpus spośród innych obecnych w Europie. Powinniśmy pokazać naszą gotowość, aby Eurokorpus był zdolny przejąć najbardziej odpowiedzialne role w ramach NATO"
Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja. Całą strukturą dowodzą rotacyjnie dowódcy wyznaczani przez państwa ramowe - od września 2021 roku formacją dowodził belgijski generał Peter Devogelaere.
Eurokorpus rozpoczął działalność w 1993 r. W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa. Po raz pierwszy w historii Polak obejmie dowodzenie tą strukturą.
Struktura współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.