Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Niemieckie media w zgodnym chórze. Znowu pouczają Polaków, jak mają żyć

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł wczoraj, że to unijne sądy mają w razie konieczności oceniać ryzyko dla rzetelnego procesu w Polsce. Wbrew temu, czego chciał irlandzki sąd (wnioskujący w tej sprawie do TSUE), nie oznacza to automatycznej odmowy wydania podejrzanego o popełnienie poważnych przestępstw obywatela polskiego. Niemieckie media nie ukrywają satysfakcji z takiego orzeczenia i tradycyjnie już, biją na alarm ws. polskiej praworządności. Zapominają jednak, że w ich własnym kraju, sędziów najważniejszych sądów, w stu procentach wybierają politycy.

fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

CZYTAJ WIĘCEJ: Skandaliczna decyzja Trybunału UE o ekstradycji do Polski. „To wręcz zaproszenie dla przestępców”

Stefan Ulrich w „Sueddeutsche Zeitung” ocenił, że "TSUE wyraził brak zaufania do Polski i ma niestety rację”.

Unia Europejska jest wspólnotą opierającą się na zaufaniu. Członkowie (tej wspólnoty) ufają sobie, że będą strzec i utrzymywać demokrację, wolność i państwo prawa. To fundamentalne zaufanie jest ważniejsze od (waluty) euro, flagi czy hymnu.

– napisał dziennikarz.

Publicysta uważa że wykonywanie czynności związanych z realizacją postanowień wynikających z nakazu aresztowania wystawionego w którymś z krajów UE wymaga spoiwa opartego na wzajemnym zaufaniu.

Jego zdaniem porozumienie co do kształtu politycznego społeczeństwa uległo destrukcji.

Liberalnej demokracji w zachodnim stylu premier Węgier przeciwstawia swoją ideę "nieliberalnej demokracji". A w Polsce rząd wdraża reformę sądownictwa, która ma zdeformować sądy przekształcając je w narzędzie rządu. 

– pisze publicysta..

Według Ulricha TSUE zdecydował, "że kraje UE nie powinny realizować polskich nakazów aresztowania, jeżeli stnieje konkretne niebezpieczeństwo, że osoba poszukiwana nie będzie miała w Polsce uczciwego procesu". 

Decyzja jest prawidłowa, a równocześnie smutna. Pokazuje, jak dużo zaufania uległo roztrwonieniu.

– kończy dziennikarz SZ. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Boni uradowany orzeczeniem TSUE! Bo przestępcy będą mogli uciekać za granicę...

W podobnym tonie komentuje sprawę „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Niemiecki dziennik podkreśla, że niezbędnym warunkiem do przeprowadzenia procesu ekstradycji na podstawie europejskiego listu gończego jest obopólne zaufanie stron i pewność, że aresztowanego na jego podstawie człowieka czeka praworządne postępowanie sądowe.

Rozwój sytuacji w Polsce, przeciwko której KE wdrożyła postępowanie ze względu na brak praworządności, nie pozostawia niemal żadnego pola manewru. Wszyscy powinni to zrozumieć jako ostrzeżenie: UE jest dla ludzi.

– alarmuje „FAZ”.

Zdaniem berlińskiego „Tagesspiegel” wyrok TSUE - to „właściwy sygnał”, a Unia Europejska, to nie tylko wspólny rynek, ale też wspólne wartości. Dziennik ocenia, że Prawo i Sprawiedliwość „niszczy trójpodział władz”, a „prawicowi populiści ignorują zarówno protesty opozycji, jak i przeciwdziałania Brukseli".

 Według gazety po wyroku TSUE, postępowania ekstradycyjne będą trwały znacznie dłużej.

W ten sposób rządowi w Polsce przypomni się po raz kolejny, że UE jest czymś więcej niż tylko rynkiem wewnętrznym – jest wspólnotą wartości.

– ocenia dziennik.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, dw.com

#TSUE #ekstradycja #Sueddeutsche Zeitung #Frankfurter Allgemeine Zeitung #Niemcy #reforma sądownictwa

redakcja