Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Niemcy opowiadają się za podniesieniem wydatków na obronność. To efekt polityki zagranicznej prezydenta Dudy?

Z sondażu instytutu Forsa wynika, że ponad dwie trzecie Niemców popiera znaczące podniesienie wydatków na obronność przez Niemcy i pozostałe europejskie kraje NATO w zmienionej sytuacji bezpieczeństwa. Można w tym kontekście mówić o sukcesywnych apelach polskiego prezydenta RP - Andrzeja Dudy, który w 75. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego zwrócił się do przywódców państw NATO o zwiększenie wydatków na obronność.

Bundeswehra
Bundeswehra
@Deutsches_Heer - twitter.com

Za zwiększeniem nakładów na wojsko było 68 proc. respondentów, a 29 proc. było przeciwnego zdania - informuje w poniedziałek agencja dpa, której udostępniono badanie przeprowadzone na zlecenie magazynu "Internationale Politik".

Większość badanych grup ludności i wyborców uważa, że Niemcy i członkowie NATO w Europie powinni w przyszłości znacznie zwiększyć wydatki na obronność, chociaż poparcie było wyższe w zachodnich Niemczech i wśród mężczyzn - zauważa z kolei portal dziennika "Die Welt".

Największe poparcie dla zwiększenia wydatków odnotowano wśród sympatyków chadeckich partii CDU/CSU (90 proc.), a najmniejsze wśród zwolenników AfD (61 proc.). Wśród sympatyków socjaldemokratycznej SPD 72 proc. było za, wśród Zielonych 75 proc., a wśród popierających liberalną FDP 88 proc.

Po anektowaniu Krymu przez Rosję w 2014 r. państwa członkowskie NATO zgodziły się zwiększyć swoje wydatki na obronność do 2 proc. PKB, jednak większość z nich - w tym Niemcy - dotąd nie wywiązała się z tego zobowiązania. W lutym kanclerz Olaf Scholz zapowiedział jednak, że jego kraj w 2024 r. po raz pierwszy od dziesięcioleci zainwestuje w obronność 2 proc. swojego PKB.

Pomogły apele polskiego prezydenta?

Apel do krajów NATO powtarzał w tej sprawie wielokrotnie polski prezydent Andrzej Duda.

4 kwietnia, kiedy to przypadła 75. rocznica podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, Duda wystosował do przywódców państw NATO i szefa Sojuszu Jensa Stoltenberga list, gdzie sformułowana jest propozycja wraz z uzasadnieniem, dlaczego wzrost wydatków na obronność do 3 proc. PKB jest zasadny.

Jak tłumaczył, zdecydował się na list, bo uznaje go za dobrą praktykę. Przypomniał, że natychmiast po napaści Rosji na Ukrainę wystosował list do przewodniczącej Komisji Europejskiej ws. otwarcia procesu akcesyjnego Ukrainy do Unii Europejskiej.

Pierwsze efekty już są. Niedawno, przebywający z wizytą w Warszawie premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zapowiedział, że jego kraj zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. Deklaracja ta ucieszyła prezydenta RP.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Niemcy #obronność #Europa #Unia Europejska #bezpieczeństwo #sondaż

az