Na dwa lata pozbawienia wolności została skazana w Paryżu Nathalie Haddadi - matka dżihadysty, którą oskarżono o „finansowanie terroryzmu” poprzez przesyłanie synowi pieniędzy w okresie, w którym był on związany z Państwem Islamskim.
Adwokat Haddadi, Herve Denis, już złożył apelację od wyroku orzeczonego wobec matki Belabbasa Bounagi, gdyż uważa decyzję sądu za "niesprawiedliwą i bezzasadną".
Jej młodszego syna, Tarika, i najlepszego przyjaciela zmarłego dżihadysty, Soulimana Hamoutena, również skazano w tej sprawie za przesyłanie mu pieniędzy. Tarik został skazany na rok więzienia w zawieszeniu, a Hamouten na trzy lata z nakazem natychmiastowego aresztowania.
Trybunał Karny nie nakazał jednak natychmiastowego aresztowania wobec matki dżihadysty, tak jak to było w przypadku ostatniej rozprawy, 5 września. Wówczas prokurator zażądał dla niej osiemnastu miesięcy pozbawienia wolności i natychmiastowego aresztowania.
Sąd ustalił, że skazana była świadoma swoich czynów.
- Jestem przepełniona złością. Wyrok spowodował, że stałam się terrorystką. To był proces matki, która próbowała pomoc swojemu dziecku. Wierzyłam mu - tymi słowami skazana skomentowała wyrok tuż po opuszczeniu sali sądowej.
Sędziowie mieli za zadanie zweryfikować, czy 43-letnia Haddadi zdawała sobie sprawę z planów syna w 2016 r., kiedy przyłączył się on do grupy dżihadystów wspierających IS. Haddadi stanowczo odrzuca postawione jej zarzuty.
Syn kobiety miał zradykalizować się podczas pobytu w areszcie w Strasburgu w 2015 roku. Kiedy go opuścił, Haddadi próbowała oderwać go od środowiska, ale mężczyzna wyjechał do Malezji. W 2016 roku przesłał jej zdjęcia z Kuala Lumpur. Poinformował matkę, że został napadnięty, i zażądał od niej pieniędzy. Haddadi w kilku przelewach wysłała mu ponad 2 tys. euro.
- Miał wypadek, skończył w szpitalu ze szwami... Okradli go. Pomogłam mu, wysłałam pieniądze, aby miał co jeść, by mógł powrócić do Francji - powiedziała Haddadi. - Nie przyszło mi nawet do głowy, że w pewnym momencie przyłączy się do Państwa Islamskiego - dodała. - Nigdy nie wysyłałam pieniędzy do Syrii czy Iraku – zapewniała.
Francuski kodeks karny precyzuje wyraźnie, że "aktem terroryzmu jest także finansowanie działań terrorystycznych poprzez dostarczanie lub zarządzanie funduszami, papierami wartościowymi lub wszelkiego rodzaju mieniem".