Zgromadzenie Ogólne ONZ jednogłośnie zaaprobowało kandydaturę byłej prezydent Chile Michelle Bachelet na nowego wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka. Bachelet zastąpi Jordańczyka Zeida Ra’ada al-Husseina, którego kadencja kończy się 31 sierpnia.
Ogłoszenie decyzji Zgromadzenia Ogólnego w sprawie 66-letniej Bachelet przyjęto oklaskami.
- Obejmuje ona to stanowisko w okresie, który będzie miał poważne konsekwencje dla praw człowieka
- powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.
Bachelet, lekarz pediatra, matka trojga dzieci, była prezydentem Chile w latach 2006-2010 i ponownie od 2014 do 2018 roku.
Jej rodzina jest silnie związana z opozycja antypinochetowską. Ojciec Bachelet, generał lotnictwa, którzy dochował wierności prezydentowi Salvadorowi Allende, był torturowany i ostatecznie zamęczony przez tajną policję za rządów dyktatora Augusto Pinocheta (1973-1990).
W dwa lata po jego śmierci Michelle - wówczas studentka medycyny - i jej matka też zostały aresztowane i poddane torturom. Po zwolnieniu kobiety uciekły z kraju i przez pięć lat przebywały w Australii i NRD. Później Bachelet powróciła do Chile jako działaczka nielegalnej partii socjalistycznej.
Objęła stanowisko szefowej UN Women, Agencji ONZ ds. Równości Płci i Wzmocnienia Kobiet, w roku jej utworzenia 2010 i sprawowała je do 2013 roku.