Przedstawiciel AI Fisseha Tekle zastrzegł, że bilans ofiar zapewne będzie wyższy, ponieważ nadchodzą nowe, niepotwierdzone jeszcze informacje o kolejnych zabitych. Dodał, że siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do manifestantów w czasie antyrządowych protestów, które coraz częściej przybierają formę starć na tle etnicznym i religijnym. Źródła informują o atakach islamistów na chrześcijan.
Niektórych zabijano kijami i maczetami, domy palono. Ludzie używali też broni strzeleckiej
- przekazał przedstawiciel AI.
Zastrzegł, że nie ma razie informacji dotyczących wydarzeń z nocy z czwartku na piątek. Wskazał, że "nie ma oznak uspokojenia (sytuacji)".
Riots breakout after an oromo led government disagreed with an oromo activist,in between close to 60 nonoromo Ethiopians (majorly amhara christians)who have no involvment in the matter are killed. This is utterly irrational and shameful.We denounce this heinous crimes.#Ethiopia pic.twitter.com/wEjGPtODBv
— Senay Zerihun (@senay_zerihun) 25 października 2019
Przemoc wybuchła w stolicy Etiopii Addis Abebie i w regionie Oromia, gdy Jawar Mohammed, przywódca stanowiącej większość grupy etnicznej Oromo, oskarżył siły bezpieczeństwa o próbę zorganizowania ataku na niego.
Przebywający w USA Jawar, założyciel opozycyjnego Oromia Media Network (OMN), powrócił do Etiopii w sierpniu. Jest byłym sojusznikiem premiera Abiya, który sam wywodzi się z plemienia Oromo. Jednak - jak pisze AFP - stosunki między tymi dwoma politykami ostatnio się pogorszyły; Jawar publicznie skrytykował kilka reform Abiya, który niedawno otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
Obecne niepokoje ilustrują podziały wśród Oromo, co może osłabić poparcie dla Abiya w zaplanowanych na maj wyborach parlamentarnych - ocenia AFP.
A grenade was thrown at the church several hours later, injuring dozens, the resident said. #Ethiopia https://t.co/pJOm7nvsiz via @ecadf
— Enndelbu (@Enndelbu) 25 października 2019
Abiy Ahmed Ali został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za 2019 rok w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i Erytreą. Jak głosił werdykt Norweskiego Komitetu Noblowskiego, Abiy został wyróżniony za "pracę na rzecz osiągnięcia pokoju i współpracy międzynarodowej, a w szczególności za zdecydowaną inicjatywę w sprawie rozwiązania konfliktu granicznego z sąsiednią Erytreą".
Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000. Abiy ogłosił amnestię dla więźniów politycznych oraz przyczynił się do demokratyzacji kraju.