Gazeta Polska: Roman Tuska » CZYTAJ TERAZ »

Więcej myśliwców i zestawów obrony powietrznej na wschodniej flance NATO

Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej mówił "resecie" odstraszania i obrony NATO. Jednym z elementów tych działań jest wysłanie większej liczby myśliwców oraz wzmocnieniu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej . - Wzmocnienie systemu obrony powietrznej na wschodniej flance NATO jest najwyższą koniecznością w tej chwili. Jest to bardzo dobry gest ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówi gen. bryg. pil. Dariusz Wroński.

TwitterNATO

Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas czwartkowej konferencji poinformował o tym, że NATO zgodziło się na "reset" odstraszania i obrony aby stawić czoła nowej nowej rzeczywistości bezpieczeństwa.


- Na lądzie będziemy mieć znacznie więcej sił we wschodniej części Sojuszu, w wyższej gotowości. W przestrzeni powietrznej operować ma więcej myśliwców. Wzmocnimy ponadto naszą zintegrowaną obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową - stwierdził Sekretarz Generalny NATO.

To jest kapitalna decyzja, na która Polska i Europa Środkowowschodnia czekała już kilka lat. Będzie to kolejny element tarczy antyrakietowej obecnej m.in. w Rumunii, który spinać ma cały system w jedną całość.

Nie wiemy gdzie konkretnie i w jakiej liczbie będą rozmieszczone i bardzo dobrze. Życzyłbym sobie, aby ta informacja o dyslokacji tych systemów była poufna. Ta wiedza Rosjanom nie jest potrzebna - stwierdził  gen. bryg. pil. Dariusz Wroński.

Jak jednak zauważył w rozmowie z portalem Niezależna.pl - gen. bryg. pil. Dariusz Wroński aż się prosi aby te systemy obrony powietrznej trafiły do takich państw jak Łotwa oraz Estonia.


- Nie bierzemy pod uwagę z dziwnych powodów obwodu kaliningradzkiego, który nafaszerowany jest wręcz bronią atomową a także środkami przenoszenia takimi jak systemy Iskander-M oraz lotnictwo- mówi ekspert ds. lotnictwa. 

Warto zauważyć, że w ramach wzmocnienia obrony powietrznej w naszej części regionu Niemcy oraz Niderlandy wysłały na Słowację łącznie trzy baterie systemu obrony Patriot. Z kolei do Polski trafiły dwie baterie zestawu Patriot a także brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre.

Cały czas realizowane są ponadto misje dozoru powietrznego m.in. w naszej przestrzeni powietrznej, które dają szansę na kontrolowanie sytuacji oraz bardzo szybkie reagowanie na incydenty lub sytuacje, które mogą się za chwilę pojawiać. 

Działania realizowane przez statki powietrzne wczesnego ostrzegania w znakomity sposób pozwalają się czuć bezpiecznie. Zapewniają szybki dostęp do informacji, który umożliwia reakcję na każdy incydent który się szykuje, a nie który bezpośrednio nam zagraża - mówi gen. bryg. pil. Dariusz Wroński..

Wzmocniono ponadto już jakiś czas temu misje ochrony integralności suwerennej przestrzeni powietrznej państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego znane pod nazwą NATO Air Policing. 

 



Źródło: niezalezna.pl

#Baltic Air Policing #myśliwce #Sojusz Północnoatlantycki #wschodnia flanka NATO #Jens Stoltenberg ##NATO #obrona powietrzna

Paweł Kryszczak