Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Nie bali się gróźb Putina. Trzy statki przeciwstawiły się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego

Izraelski statek handlowy AMS1 stał się pierwszą jednostką, która publicznie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego i wpłynęła na Dunaj po ukraińskiej stronie - donosi "Jerusalem Post". Blokada została wprowadzona po tym, gdy Rosja wycofała się z umowy zbożowej w połowie lipca. Umowa pozwalała Ukrainie na eksport zboża ze swoich portów. Za AMS1 podążyły dwa kolejne statki.

Statek Ams1
Statek Ams1
Twitter @YorukIsik

Nie słuchali rosyjskich gróźb

Izraelski statek AMS1 najwyraźniej zignorował rosyjskie groźby i wpłynął na ukraińską odnogę Dunaju w poniedziałek po południu - komentuje "Jerusalem Post", powołując się na doniesienia ukraińskich mediów.

Jednostka przepłynęła przez Morze Czarne bezpośrednią trasą z portu Aszdod, ochronę z powietrza zapewniał mu amerykański samolot P8 Poseidon - dodała izraelska gazeta. Uzupełniono, że za Ams1 podążyły kolejne statki, które zakotwiczyły lub wkrótce zakotwiczą na Dunaju.

Nie chcą, czy nie mogą zatrzymać?

Wszystkie te jednostki - AMS1, Sahin 2 i Yilmaz Kaptan - otwarcie deklarowały poprzez system automatycznej identyfikacji statków lokalizacje w Ukrainie jako porty docelowe - informował już wcześniej amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Doniesienia o trzech cywilnych statkach płynących bez przeszkód na Ukrainę mogą sugerować, że Rosja albo nie chce, albo nie jest w stanie zatrzymać i przeszukać tych neutralnych jednostek

- komentował ISW.

Oficjalnie: Sierra Leone i Vanuatu

Według danych dostępnych w internecie, wbrew temu co podaje Jerusalem Post, statek AMS1 pływa pod banderą Sierra Leone, nie Izraela. Natomiast Sahin 2 i Yilmaz Kaptan, mimo iż nazwy ich brzmią zdecydowanie turecko, należą oficjalnie do Vanuatu.

17 lipca Rosja ogłosiła zawieszenie tzw. porozumienia zbożowego, dzięki któremu mimo trwającej wojny wyprodukowana w Ukrainie żywność mogła być eksportowana drogą morską. Kreml oświadczył również, że uzna za potencjalne cele wojskowe statki towarowe, zmierzające do ukraińskich portów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę ataki na infrastrukturę w Odessie i portach naddunajskich.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Morze Czarne #Turcja #Izrael #Vanuatu #Sierra Leone #Ukraina #statek #blokada Morza Czarnego

Mateusz Tomaszewski