Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Nie bali się gróźb Putina. Trzy statki przeciwstawiły się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego

Izraelski statek handlowy AMS1 stał się pierwszą jednostką, która publicznie przeciwstawiła się rosyjskiej blokadzie Morza Czarnego i wpłynęła na Dunaj po ukraińskiej stronie - donosi "Jerusalem Post". Blokada została wprowadzona po tym, gdy Rosja wycofała się z umowy zbożowej w połowie lipca. Umowa pozwalała Ukrainie na eksport zboża ze swoich portów. Za AMS1 podążyły dwa kolejne statki.

Statek Ams1
Statek Ams1
Twitter @YorukIsik

Nie słuchali rosyjskich gróźb

Izraelski statek AMS1 najwyraźniej zignorował rosyjskie groźby i wpłynął na ukraińską odnogę Dunaju w poniedziałek po południu - komentuje "Jerusalem Post", powołując się na doniesienia ukraińskich mediów.

Jednostka przepłynęła przez Morze Czarne bezpośrednią trasą z portu Aszdod, ochronę z powietrza zapewniał mu amerykański samolot P8 Poseidon - dodała izraelska gazeta. Uzupełniono, że za Ams1 podążyły kolejne statki, które zakotwiczyły lub wkrótce zakotwiczą na Dunaju.

Nie chcą, czy nie mogą zatrzymać?

Wszystkie te jednostki - AMS1, Sahin 2 i Yilmaz Kaptan - otwarcie deklarowały poprzez system automatycznej identyfikacji statków lokalizacje w Ukrainie jako porty docelowe - informował już wcześniej amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Doniesienia o trzech cywilnych statkach płynących bez przeszkód na Ukrainę mogą sugerować, że Rosja albo nie chce, albo nie jest w stanie zatrzymać i przeszukać tych neutralnych jednostek

- komentował ISW.

Oficjalnie: Sierra Leone i Vanuatu

Według danych dostępnych w internecie, wbrew temu co podaje Jerusalem Post, statek AMS1 pływa pod banderą Sierra Leone, nie Izraela. Natomiast Sahin 2 i Yilmaz Kaptan, mimo iż nazwy ich brzmią zdecydowanie turecko, należą oficjalnie do Vanuatu.

17 lipca Rosja ogłosiła zawieszenie tzw. porozumienia zbożowego, dzięki któremu mimo trwającej wojny wyprodukowana w Ukrainie żywność mogła być eksportowana drogą morską. Kreml oświadczył również, że uzna za potencjalne cele wojskowe statki towarowe, zmierzające do ukraińskich portów i rozpoczął zakrojone na szeroką skalę ataki na infrastrukturę w Odessie i portach naddunajskich.

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Morze Czarne #Turcja #Izrael #Vanuatu #Sierra Leone #Ukraina #statek #blokada Morza Czarnego

Mateusz Tomaszewski