Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o wycofaniu żołnierzy z Białorusi, uczestniczących w dn. 10-16 września w ćwiczeniach „Zapad-2021”. Nie oznacza to jednak, że stopień militarnej kontroli Rosji nad Białorusią się zmniejszy. – Oba państwa mają wspólny system obrony powietrznej, który funkcjonuje od 1995 r. Rosja sprawuje pełną kontrolę wojskową nad Białorusią – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM).
Aktywna faza rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2021 trwała do 16 września. Na Białorusi główną areną ćwiczeń były poligony m.in. w graniczącym z Polską obwodzie brzeskim. W Rosji terenem ćwiczeń był Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.
W manewrach uczestniczyło ok. 200 tys. żołnierzy, którzy do swojej dyspozycji mieli ok. 760 jednostek sprzętu i uzbrojenia. Oprócz wojskowych z Rosji i Białorusi, w manewrach Zapad-2021 wzięły udział pododdziały krajów tworzących Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ).
Zdaniem Anny Marii Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), jednym z głównych celów manewrów Zapad-2021 było zwiększenie interoperacyjności między rosyjskimi i białoruskimi wojskami, która i tak stoi już na bardzo wysokim poziomie.
Rosyjsko-białoruska współpraca wojskowa od 2009r., czyli od pierwszego, „nowoczesnego” Zapadu, sukcesywnie rośnie
– wskazuje ekspertka.
W kontekście tegorocznej edycji ćwiczeń pojawiły się głosy, sugerujące, że rosyjscy żołnierze uczestniczący w Zapadzie pozostaną na Białorusi także po zakończeniu manewrów.
Rosja sprawuje pełną kontrolę wojskową nad Białorusią. Wspólny system obrony powietrznej funkcjonuje od 1995 r. Dla Rosji Białoruś zawsze była istotna z punktu widzenia strategicznego. Rosja na Białorusi posiada też dwa obiekty wojskowe – stację radiolokacyjna Wołga w Hancewiczach oraz położony w Wilejce 43. węzeł łączności z atomowymi okrętami podwodnymi. Ponadto w obwodzie grodzieńskim powstaje białorusko-rosyjskie centrum szkoleniowe dla sił powietrznych i wojsk obrony powietrznej
– przekonuje Anna Maria Dyner.
Wojskowa kontrola nad jakimkolwiek obszarem oznacza równocześnie kontrolę polityczną i gospodarczą. Ogranicza również zdolność prowadzenia autonomicznej polityki zagranicznej. Rosyjska kontrola nad Białorusią zabezpiecza strategiczne interesy Kremla
– dodaje ekspertka PISM.
Jedna kwestia różniła jednak tegoroczną edycję Zapadu od poprzednich. W tym roku to Rosja pokazała, że jest w stanie bronić Białorusi. Dotychczas to Alaksandr Łukaszenka starał się przekonywać wszystkich, że to Białoruś jako pierwsza będzie bronić Rosję przed „złym Zachodem”
– kończy Anna Maria Dyner.