Magdalena Ch. była z Rubcowem w rosyjskiej bazie wojskowej Czytaj więcej w GP!

Historyczny szczyt NATO w Madrycie. Wsparcie dla Ukrainy i wzmocnienie militarne wschodniej flanki

Jak wspierać Ukrainę? - między innymi o tym rozmawiano podczas szczytu NATO w Madrycie. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson określił szczyt jako "bardzo udany", "historyczny" i powiedział, że praktycznie każdy zgodził się dać więcej, aby pomóc Ukrainie w walce przeciwko Rosji.

Zdjęcie ilustacyjne
Zdjęcie ilustacyjne
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że Francja dostarczy Ukrainie kolejnych sześć dział Caesar. Macron ogłosił też na konferencji prasowej, że sojusznicy „jednomyślnie postanowili wzmocnić ekonomiczne, humanitarne i wojskowe wsparcie dla Ukrainy". - Zdecydowaliśmy się na wzmocnienie militarne na wschodniej flance oraz zwiększenie wsparcia NATO dla Ukrainy - dodał.

Z kolei Jens Stoltenberg powiedział, że sojusznicy są zdecydowani, by walczyć z całą "determinacją i solidarnością" z terroryzmem we wszystkich jego formach i przejawach, udostępniając m.in. informacje wywiadowcze sojusznikom.

"Rosja i Chiny nadal usiłują czerpać korzyści polityczne, gospodarcze i militarne w naszym południowym sąsiedztwie. Zarówno Moskwa, jak i Pekin używają narzędzi gospodarczych i hybrydowych, żeby osiągać swoje cele w regionie"

- zwrócił uwagę sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Walka z kryzysem żywnościowym

Była też mowa o kryzysie żywnościowym. Jak dodał Stoltenberg, sojusznicy są zaangażowani na różne sposoby, by znaleźć sposoby wydostania zboża i żywności z Ukrainy. Wskazał, że Turcja pełni kluczową rolę dla przyspieszenia zawarcia "pewnych porozumień". -

- Grecja jest gotowa do tego, żeby udostępnić statki, żeby wydostać zboża z ukrainy. Inni alianci są zaangażowani w pewne dyplomatyczne wysiłki, by zawrzeć pewne porozumienia, tak żeby statki mogły pływać po Morzu Czarnym ze zbożem i żywnością

 - powiedział.

Dodał, że kraje podejmują też wysiłki, aby zwiększyć możliwości transportu zbóż drogą lądową. "Bardzo trudno zrekompensować to, co można transportować droga morską" - zaznaczył. 

Ukrainy nie wolno do niczego zmuszać

Priorytetem pozostaje jednak wsparcie militarne dla Ukrainy. - Sojusz Północnoatlantycki ma za zadanie pomóc Ukrainie przejść ze starego sowieckiego sprzętu na nowoczesny, natowski - podkreślił Stoltenberg. 

Z kolei premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson dodał, że "Ukraina nie może zostać zmuszona do zawarcia złego pokoju z Rosją; to do Ukraińców należy decyzja, czy i kiedy negocjować i zawrzeć porozumienie". Dodał, że do końca tej dekady Wielka Brytania podniesie poziom wydatków na obronę do 2,5 proc. PKB. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #NATO

mk