Większość z państw członkowskich NATO postrzega Sojusz Północnoatlantycki w pozytywnym świetle. Jak wynika z badania Pew Research Center w kilku państwach członkowskich pozytywne opinie na temat NATO są rekordowe.
Opinie Amerykanów, którzy wnoszą największy wkład do rocznego budżetu NATO, są w 61 proc. pozytywne, podobnie jak ogólna mediana w badanych państwach NATO.
Jak wynika z raportu Pew Research Center, w dziewięciu krajach przebadanych w 2021 r. około połowa lub więcej ma pozytywną opinię o sojuszu. Dwie trzecie dorosłych we Włoszech, Holandii i Kanadzie ma pozytywną opinię o NATO, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, macierzystej bazie NATO w Belgii i Niemczech.
W Grecji tylko 38 proc. pozytywnie ocenia sojusz. Z kolei w Szwecji, która nie jest członkiem NATO, 70 proc. ma pozytywną opinię o ponad 70-letnim sojuszu.
Z wyjątkiem Grecji, w żadnym z badanych krajów więcej niż około jedna trzecia nie ma negatywnej opinii o NATO, chociaż w wielu krajach około jeden na dziesięć nie ma zdania o tej organizacji.
W większości badanych krajów w ciągu ostatniego roku pozytywne opinie na temat NATO generalnie utrzymywały się na stałym poziomie. W wielu krajach pozytywne nastawienie do NATO jest prawie rekordowo wysokie od czasu, gdy to pytanie zostało po raz pierwszy zadane w 2009 roku, w tym we Włoszech i Wielkiej Brytanii.
Włochy są jedynym ankietowanym krajem NATO, w którym pozytywne opinie organizacji znacznie wzrosły od lata 2020 r. (wzrost o 13 punktów procentowych).
Podczas gdy opinia NATO w USA jest w większości niezmieniona w ciągu ostatniego roku, poprzednie poglądy wahały się od 49 proc. korzystnych w 2013 roku do aż 64 proc. w 2018 roku. Jednak dane te pochodziły z okresu sprzed 2020 roku, kiedy przeprowadzono badania telefonicznie, a Centrum nie przeszło jeszcze na internetowy panel i nie można ich bezpośrednio porównać - tłumaczy ośrodek badawczy.
W każdym z badanych krajów osoby o przychylnym spojrzeniu na Stany Zjednoczone są bardziej skłonne do patrzenia na NATO w pozytywnym świetle niż te, które mają nieprzychylny pogląd na USA.
Na przykład w Hiszpanii 68 proc. osób, które mają przychylną opinię na temat Stanów Zjednoczonych, pozytywnie patrzy na NATO, w porównaniu z zaledwie 35 proc. tych, którzy mają nieprzychylną opinię na temat Ameryki.