Tzw. bunt Prigożyna napełnił Rosjan obawami o stabilność Kremla - napisał w poniedziałek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Rosjanie masowo rzucili się do bankomatów, co odczytywane jest jako "realna panika i niepewność co do rozwoju wydarzeń w Rosji".
"W weekend, w którym Prigożin "ruszył na Moskwę", Rosjanie wypłacili z banków ... 100 miliardów rubli (1,097 mld dolarów)" - podał Żaryn powołując się na publiczne dane Banku Centralnego Rosji.
"Tak duże zapotrzebowanie na gotówkę odnotowano ostatnio we wrześniu 2022 roku"
Sekretarz stanu w kancelarii premiera zaznaczył, że wypłaty w dniach 23-25 czerwca stanowiły jedną piątą wszystkich czerwcowych wypłat realizowanych przez klientów rosyjskich banków, co wynika z komentarza Banku.
"Do dziś nie jest jasne, jak oceniać działania Jewgienija Prigożina, na ile jego akcja była uzgodniona z Kremlem, a na ile była to próba osłabienia rosyjskiego reżimu lub też przejaw realnych tarć w obozie władzy" - napisał minister w KPRM.
"Jednak dane upublicznione przez rosyjski bank centralny wskazują, że w ocenie Rosjan sytuacja była niebezpieczna. Masowa wypłata gotówki w sytuacji kryzysowej wskazuje na realną panikę i niepewność co do rozwoju wydarzeń w Rosji" - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.
Według niego wygląda na to, że w odczuciu społecznym działania Prigożina uderzyły bardzo mocno w wizerunek Kremla, poddając w wątpliwość w oczach Rosjan wiarygodność władz i samego Putina.
"Dla elit Kremla to bardzo niebezpieczne tendencje"
Pomimo działań propagandy Kremla, która przekonywała, że „bunt Prigożina” jest pod kontrolą i nie zagraża stabilności Rosji, dane ekonomiczne upublicznione przez Moskwę wskazują na realne niepokoje społeczne wywołane „marszem wagnerowców”. pic.twitter.com/kyqeWWkG3p
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) July 24, 2023
Poniedziałek to 516. dzień rosyjskiej napaści na Ukrainę. Agresja trwa od 24 lutego 2022 r.