W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w lesie pod Nowogródkiem doszło do interwencji funkcjonariuszy milicji w obozie katolickich skautów. Jak podaje serwis Chrześcijańska Wiara, katolicka młodzież została przepędzona z miejsca biwakowania po donosie na milicję, dokonanym przez pracowników reżimowych propagandowych mediów.
Skandaliczne wydarzenie nagłośnił białoruski niezależny serwis Chrześcijańska Wiara. Opisał je również portal Glosznadniemna.pl, należący do zdelegalizowanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi (ZPB).
Jak wynika z dostępnych informacji, katolicka młodzież została przepędzona z miejsca biwakowania po "rozmowie profilaktycznej”. Jednym z powodów interwencji milicjantów stała się symbolika Federacji Skautingu Europejskiego (FSE), widniejąca na mundurkach uczestników obozu.
O tym, że skauci rozbili obóz w lesie niedaleko Nowogródka, donieśli na milicję pracownicy reżimowych mediów propagandowych. Ich podejrzenie wzbudziła m.in. obecność wśród skautów księży katolickich z białoruskiej stolicy. Propagandystom nie spodobały się też szewrony. Niektóre z nich były biało-czerwone i miały kształt lilijki.
Po odbyciu "rozmowy profilaktycznej” z milicjantami, skauci i ich opiekunowie zdecydowali się na zwinięcie obozu, przerwanie zaplanowanych zajęć i opuszczenie miejsca biwakowania – podaje portal Glosznadniemna.pl
Sądząc po zdjęciach ubrań skautów, które opublikowały reżimowe kanały propagandowe, przepędzeni skauci mogli należeć do drużyn skautowych, które już funkcjonują w Grodnie, Mińsku, Iwieńcu oraz Połocku, albo powstają przy parafiach katolickich w innych białoruskich miejscowościach.
Jak przypomina portal, odrodzenie się skautingu i harcerstwa na Białorusi zaczęło się dopiero wraz z upadkiem ZSRS. W latach 90. na Białorusi zostało nawet zarejestrowane Republikańskie Społeczne Zjednoczenie "Harcerstwo”. Po przyjściu do władzy Alaksandra Łukaszenki, w kraju nasilił się renesans ideologii sowieckiej i powrót do bolszewickich metod wychowania młodzieży. Doprowadziło to do zaniku w aktywności organizacji, wzorujących się na działalności zagranicznych organizacji młodzieżowych, m.in. polskich – Związku Harcerstwa Polskiego czy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.