Fundacja Sorosa ogłosiła zakończenie działalności w Kirgistanie z powodu przyjętej w tym kraju ustawy o tzw. agentach zagranicznych. O swojej decyzji fundacja poinformowała na stronie internetowej.
W oświadczeniu stwierdzono, że ustawa "nakłada nieproporcjonalne i niepotrzebne ograniczenia na działalność lokalnych organizacji finansowanych przez społeczność międzynarodową".
Prezydent Kirgistanu Sadyr Żaparow podpisał 2 kwietnia ustawę, wzorowaną na obowiązujących już aktach prawnych w Rosji i Kazachstanie; weszła ona w życie 10 dni później. Nowe przepisy przewidują specjalny rejestr organizacji pozarządowych uznanych za tzw. zagranicznych agentów. Podmioty figurujące w rejestrze będą musiały składać dodatkowe sprawozdania i mogą być kontrolowane bez uprzedzenia. Do publikowanych treści będą musiały dołączać informację, iż otrzymują "zagraniczne finansowanie".
Na swojej stronie internetowej kirgistańska filia Fundacja Społeczeństwa Otwartego George'a Sorosa poinformowała, że powstała w 1993 roku, kiedy kraj przechodził trudny kryzys społeczno-gospodarczy po uzyskaniu niepodległości.
W ciągu ostatnich 30 lat fundacja przekazała ponad 115 milionów dolarów na wsparcie różnych projektów w kraju, współpracując zarówno z rządem, jak i społeczeństwem obywatelskim. Projekty te wspierały inicjatywy w zakresie edukacji i zdrowia publicznego, dostęp do nowych technologii cyfrowych, reformę wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i pomocy prawnej oraz wiele innych obszarów
- głosi oświadczenie zamieszczone przez fundację.
"Fundacja Soros-Kyrgyzstan jest lokalną organizacją non-profit prowadzoną przez obywateli Kirgistanu, ale otrzymuje fundusze z zagranicy, co nieuchronnie będzie podlegać nowym ograniczeniom legislacyjnym. Ponadto niezwykle niejasna koncepcja 'działalności politycznej' prowadzi do negatywnych konsekwencji lub nieprzewidzianego ryzyka zarówno dla fundacji, jak i jej partnerów" - czytamy w komunikacie organizacji.
Fundacja George'a Sorosa, amerykańskiego miliardera pochodzenia węgiersko-żydowskiego, została założona w 1993 r. Powstała w celu "promowania demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji, społeczeństwa otwartego i prorynkowych reform społeczno-ekonomicznych". Obecnie działa w około 30 krajach.