Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Fatalny raport ws. Bałkanów Zachodnich

Według opublikowanego dziś raportu ONZ we wszystkich większych miastach Bałkanów Zachodnich alarmujące zanieczyszczenie powietrza skraca o ponad rok oczekiwaną długość życia. Region do wytwarzania energii elektrycznej stosuje głównie węgiel.

Obszar Półwyspu Bałkańskiego / By Balkan_topo_blank.jpg: Captain Bloodderivative work: Boraczek (talk) - Balkan_topo_blank.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8863243

Raport został przygotowany przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz instytucjami zajmującymi się zarządzaniem jakością powietrza w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Czarnogórze, Macedonii Północnej i Serbii. Przeanalizowano w nim dane zbierane przez minimum 274 dni w roku.

Ludzie na Bałkanach Zachodnich, jak twierdzi raport, "są narażeni na koncentrację zanieczyszczeń powietrza należącą do najwyższych w Europie i przekraczającądo pięciu razy krajowe i unijne wytyczne". Główną przyczyną tak wysokiego poziomu zanieczyszczeń jest zdaniem autorów raportu brak dostępu do energii ze źródeł odnawialnych.

W krajach Bałkanów Zachodnich działa 15 elektrowni węglowych, z których część ma przestarzałe urządzenia i w pięciu krajach wypuszcza w powietrze dwutlenek siarki, tlenek azotu oraz pyły. Ponadto aż 88 proc. z 7,3 miliona budynków stosuje własne systemy grzewcze, nieefektywnie zużywające energię.

W 18 miastach objętych badaniem zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do znaczącej liczby przedwczesnych zgonów

- stwierdza raport.

Według obliczeń zastosowanych w raporcie w dziesięcioletnim okresie z szacunkowej liczby straconych łącznie 130 tys. lat życia z powodu zanieczyszczenia powietrza 20 proc. dotyczyło ludzi przez 65. rokiem życia.

Zanieczyszczenie powietrza w miastach Bałkanów Zachodnich stanowi w 15-19 proc. przyczynę śmiertelności i skraca oczekiwaną długość życia o 1,1-1,3 lat

 - napisano w raporcie.

W badanych miastach dzienne dopuszczalne poziomy narażenia na PM10 - cząsteczki sadzy i innych substancji były przekraczane przez 120 do 180 dni w ciągu roku. Liczbę takich dni w roku przepisy krajowe i unijne ograniczają do 35 w roku.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#ONZ #Bałkany Zachodnie

redakcja