Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Echa zatrzymań agentów powiązanych z Pekinem. „GPC”: Chińscy szpiedzy w Europie

"W mijającym tygodniu Niemcami i Wielką Brytanią wstrząsnęły informacje o operacjach szpiegowskich prowadzonych na rzecz Chin. Wielu ekspertów podkreśla, że ostatnie aresztowania to zaledwie wierzchołek góry lodowej siatek szpiegowskich działających w Europie", czytamy w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

Chiny
Chiny
Zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

We wtorek niemieckie służby poinformowały o zatrzymaniu w Dreźnie 43-letniego Jiana G., asystenta europosła partii AfD Maximiliana Kraha. Mający podwójne obywatelstwo G. miał szpiegować chińskich opozycjonistów żyjących w Niemczech, podając się za dysydenta, a także przekazywać chińskim służbom informacje na temat negocjacji i decyzji podejmowanych w Parlamencie Europejskim. Jian G. przybył do Niemiec z Chin jako student.

Początkowo Jian G. pracował w Dreźnie w oddziale chińskiej firmy zajmującej się energią słoneczną oraz w firmie handlującej diodami LED, która również oferowała swoim klientom „transkulturową komunikację między Niemcami a Chinami”. Ponad dziesięć lat temu zgłosił się jako informator do niemieckiego wywiadu, ale jego podanie odrzucono, obawiając się, że może być podwójnym agentem. W 2019 r. G. został asystentem Kraha, gdy ten trafił do Parlamentu Europejskiego. Zaraz potem towarzyszył Krahowi w podróży do Chin, a w ubiegłym roku organizował wyjazdy do Chin kilku młodym politykom z młodzieżówki AfD – Junge Alternative (JA).

Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser określiła zarzuty o szpiegostwo wobec pracownika europosła Kraha jako niezwykle poważne.

– Jeśli potwierdzi się, że w Parlamencie Europejskim prowadzona była działalność szpiegowska na rzecz Chin, to jest to atak od wewnątrz na europejską demokrację. Odpowiedzialność za to ponosi również ten, kto zatrudnia takiego pracownika

– wskazała.

Sam Krah, czołowy kandydat AfD w wyborach do Parlamentu Europejskiego, prezentuje prochińskie i prorosyjskie poglądy. W wywiadzie dla prawicowego magazynu „Zuerst!” skarżył się, że Chiny są „nowym ulubionym wrogiem Zachodu”, zaś Europa „wasalem Amerykanów”. Krah jest także podejrzewany o otrzymywanie środków z Rosji. Śledztwo „Spiegla” i ZDF z 16 kwietnia ujawniło, że amerykańskie FBI przesłuchiwało go na taką okoliczność.

Było ich więcej...

Sprawa Jiana G. to niejedyny w tym tygodniu przypadek aresztowania w Niemczech chińskich szpiegów. Zatrzymano też trzy osoby mające przekazywać Chińczykom technologie z zastosowaniem w celach wojskowych m.in. w rozwoju chińskiej marynarki wojennej. Thomas R. oraz małżeństwo Herwig i Ina F. zostali zatrzymani w Düsseldorfie i Bad Homburg. Thomas R. miał pozostawać w kontakcie z pracownikiem ministerstwa bezpieczeństwa państwowego Chin i uzyskał dla niego dane na temat „innowacyjnych technologii przydatnych militarnie” w Niemczech. Miał też korzystać z pomocy Herwiga i Iny F. Ich firma w Düsseldorfie służyła jako pośrednik w nawiązywaniu kontaktów i współpracy z niemieckimi naukowcami i badaczami.

Także w tym tygodniu brytyjska policja poinformowała o postawieniu zarzutów szpiegowania na rzecz Chin dwóm obywatelom Wielkiej Brytanii: 32-letniemu Christopherowi Berry’emu i 29-letniemu Christopherowi Cashowi. Obaj zostali aresztowani już 13 marca 2023 r. w związku z dochodzeniem, ale wtedy ich zwolniono za kaucją na czas kontynuowania śledztwa. Pod koniec ubiegłego roku akta sprawy zostały przekazane prokuraturze do rozpatrzenia. Cash był analitykiem parlamentarnym związanym z China Research Group (CRG) i miał dostęp do kilkorga posłów Partii Konserwatywnej. Wcześniej spędził dwa lata w Chinach, pracując dla British Council, a także dla międzynarodowej sekcji szkoły średniej Hangzhou Dongfang. Brytyjskie służby twierdzą, że to wtedy został zwerbowany jako uśpiony agent, a następnie odesłany do Wielkiej Brytanii w celu, jak pisze Sunday Times, „infiltracji sieci polityków krytycznych wobec reżimu w Pekinie”. Drugi z oskarżonych, Christoper Berry, razem z Cashem pracował jako nauczyciel w ChRL i prowadził vloga promującego Chiny.

Czytaj więcej w najnowszej "Codziennej": 


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 



Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

#szpiegostwo #Chiny #Niemcy #Europa

Hanna Shen