"W mijającym tygodniu Niemcami i Wielką Brytanią wstrząsnęły informacje o operacjach szpiegowskich prowadzonych na rzecz Chin. Wielu ekspertów podkreśla, że ostatnie aresztowania to zaledwie wierzchołek góry lodowej siatek szpiegowskich działających w Europie", czytamy w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".
We wtorek niemieckie służby poinformowały o zatrzymaniu w Dreźnie 43-letniego Jiana G., asystenta europosła partii AfD Maximiliana Kraha. Mający podwójne obywatelstwo G. miał szpiegować chińskich opozycjonistów żyjących w Niemczech, podając się za dysydenta, a także przekazywać chińskim służbom informacje na temat negocjacji i decyzji podejmowanych w Parlamencie Europejskim. Jian G. przybył do Niemiec z Chin jako student.
Początkowo Jian G. pracował w Dreźnie w oddziale chińskiej firmy zajmującej się energią słoneczną oraz w firmie handlującej diodami LED, która również oferowała swoim klientom „transkulturową komunikację między Niemcami a Chinami”. Ponad dziesięć lat temu zgłosił się jako informator do niemieckiego wywiadu, ale jego podanie odrzucono, obawiając się, że może być podwójnym agentem. W 2019 r. G. został asystentem Kraha, gdy ten trafił do Parlamentu Europejskiego. Zaraz potem towarzyszył Krahowi w podróży do Chin, a w ubiegłym roku organizował wyjazdy do Chin kilku młodym politykom z młodzieżówki AfD – Junge Alternative (JA).
Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser określiła zarzuty o szpiegostwo wobec pracownika europosła Kraha jako niezwykle poważne.
– Jeśli potwierdzi się, że w Parlamencie Europejskim prowadzona była działalność szpiegowska na rzecz Chin, to jest to atak od wewnątrz na europejską demokrację. Odpowiedzialność za to ponosi również ten, kto zatrudnia takiego pracownika
Sam Krah, czołowy kandydat AfD w wyborach do Parlamentu Europejskiego, prezentuje prochińskie i prorosyjskie poglądy. W wywiadzie dla prawicowego magazynu „Zuerst!” skarżył się, że Chiny są „nowym ulubionym wrogiem Zachodu”, zaś Europa „wasalem Amerykanów”. Krah jest także podejrzewany o otrzymywanie środków z Rosji. Śledztwo „Spiegla” i ZDF z 16 kwietnia ujawniło, że amerykańskie FBI przesłuchiwało go na taką okoliczność.
Sprawa Jiana G. to niejedyny w tym tygodniu przypadek aresztowania w Niemczech chińskich szpiegów. Zatrzymano też trzy osoby mające przekazywać Chińczykom technologie z zastosowaniem w celach wojskowych m.in. w rozwoju chińskiej marynarki wojennej. Thomas R. oraz małżeństwo Herwig i Ina F. zostali zatrzymani w Düsseldorfie i Bad Homburg. Thomas R. miał pozostawać w kontakcie z pracownikiem ministerstwa bezpieczeństwa państwowego Chin i uzyskał dla niego dane na temat „innowacyjnych technologii przydatnych militarnie” w Niemczech. Miał też korzystać z pomocy Herwiga i Iny F. Ich firma w Düsseldorfie służyła jako pośrednik w nawiązywaniu kontaktów i współpracy z niemieckimi naukowcami i badaczami.
Także w tym tygodniu brytyjska policja poinformowała o postawieniu zarzutów szpiegowania na rzecz Chin dwóm obywatelom Wielkiej Brytanii: 32-letniemu Christopherowi Berry’emu i 29-letniemu Christopherowi Cashowi. Obaj zostali aresztowani już 13 marca 2023 r. w związku z dochodzeniem, ale wtedy ich zwolniono za kaucją na czas kontynuowania śledztwa. Pod koniec ubiegłego roku akta sprawy zostały przekazane prokuraturze do rozpatrzenia. Cash był analitykiem parlamentarnym związanym z China Research Group (CRG) i miał dostęp do kilkorga posłów Partii Konserwatywnej. Wcześniej spędził dwa lata w Chinach, pracując dla British Council, a także dla międzynarodowej sekcji szkoły średniej Hangzhou Dongfang. Brytyjskie służby twierdzą, że to wtedy został zwerbowany jako uśpiony agent, a następnie odesłany do Wielkiej Brytanii w celu, jak pisze Sunday Times, „infiltracji sieci polityków krytycznych wobec reżimu w Pekinie”. Drugi z oskarżonych, Christoper Berry, razem z Cashem pracował jako nauczyciel w ChRL i prowadził vloga promującego Chiny.
#GazetaPolskaCodziennie - Twój niezbędny przewodnik po najważniejszych wydarzeniach z kraju i ze świata. Jeśli szukasz rzetelnych informacji, pogłębionej analizy i interesujących artykułów, to weekendowe wydanie #GPC jest właśnie dla Ciebie! Czytaj » https://t.co/EDVldJkeHO pic.twitter.com/yLB8prMQZQ
— GP Codziennie (@GPCodziennie) April 25, 2024