Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Dantejskie sceny na ulicach Gruzji. Grupy policjantów okładają osamotnionych protestujących. WIDEO

Niedziela to 67. dzień protestów w Gruzji. Tysiące obywateli w całym kraju demonstruje przeciw władzy - uzurpatorskiej i prorosyjskiej partii Gruzińskie Marzenie. Niepokojące nagrania publikowane są z dzisiejszych i wczorajszych manifestacji. Politycznie sterowana policja zaostrzyła środki - na ulicach pojawia się coraz więcej przemocy.

Protesty w Gruzji
Protesty w Gruzji
x.com - kolaż własny

Od listopada w Gruzji trwają protesty wywołane nieprawidłowościami podczas wyborów parlamentarnych z 26 października. Oficjalnie wygrało je rządzące Gruzińskie Marzenie, które opowiada się za zacieśnieniem współpracy z Rosją oraz odłożeniem w czasie integracji kraju z Unią Europejską.

Zawieszenie do 2028 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Gruzji do Unii było jedną z pierwszych decyzji nowego gabinetu.

Tysiące ludzi w wielu miastach Gruzji dzień po dniu manifestuje przeciwko rządzącym. W ostatnich dniach doszło do eskalacji przemocy ze strony policji.

Fala protestów wzmogła pod koniec 2024 roku. 29 grudnia na prezydenta Gruzji zaprzysiężony został Micheil Kawelszwili. 53-letni polityk związany jest z Gruzińskim Marzeniem. 

Jego kandydaturę ogłosił honorowy przewodniczący Gruzińskiego Marzenia, oligarcha Bidzina Iwaniszwili, powszechnie uważany za najważniejszą postać w kraju. Kawelszwili był jedynym kandydatem na urząd głowy państwa. Został wybrany przez kolegium elektorów 14 grudnia br., w którym zasiadali wyłącznie przedstawiciele Gruzińskiego Marzenie. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu. Po raz pierwszy prezydent Gruzji nie został wyłoniony w wyborach powszechnych.

Tuż po zaprzysiężeniu, liderzy partii opozycyjnych: Zjednoczony Ruch Narodowy, Silna Gruzja, Koalicja na rzecz Zmiany i Dla Gruzji wydali wspólne oświadczenie, w którym zaapelowali do międzynarodowej społeczności o nieuznawanie legitymacji gruzińskiego parlamentu, rządu oraz Kawelaszwilego jako prezydenta kraju.

Opozycja określiła Gruzińskie Marzenie jako "samozwańczy reżim, który uzurpował sobie wolę narodu".

 



Źródło: niezalezna.pl, X

#Gruzja #Gruzja protesty #Gruzińskie Marzenie

am