Niedziela to 67. dzień protestów w Gruzji. Tysiące obywateli w całym kraju demonstruje przeciw władzy - uzurpatorskiej i prorosyjskiej partii Gruzińskie Marzenie. Niepokojące nagrania publikowane są z dzisiejszych i wczorajszych manifestacji. Politycznie sterowana policja zaostrzyła środki - na ulicach pojawia się coraz więcej przemocy.
Od listopada w Gruzji trwają protesty wywołane nieprawidłowościami podczas wyborów parlamentarnych z 26 października. Oficjalnie wygrało je rządzące Gruzińskie Marzenie, które opowiada się za zacieśnieniem współpracy z Rosją oraz odłożeniem w czasie integracji kraju z Unią Europejską.
Zawieszenie do 2028 r. negocjacji w sprawie przystąpienia Gruzji do Unii było jedną z pierwszych decyzji nowego gabinetu.
Tysiące ludzi w wielu miastach Gruzji dzień po dniu manifestuje przeciwko rządzącym. W ostatnich dniach doszło do eskalacji przemocy ze strony policji.
Horrific footage of police beating a protester.
— Anna Gvarishvili (@AnnaGvarishvili) February 2, 2025
Video: IPN#GeorgiaProtests #TerrorinGeorgia pic.twitter.com/bOunHF7Dhg
🔴 Footage showing police brutally beating up a protester after his arrest, as they put him inside the car
— Tabula Media (@Tabula_Media) February 2, 2025
🎥 აშკარად pic.twitter.com/6oHFgFKHqG
Police in #Georgia hitting Protestant.
— Democracy Defenders Georgia (@DemDefGeo) February 2, 2025
Video is recorded on the 3rd of December, after starting large-scale protests in Georgia due to the illegitate government’s decision to suspend euro integration until 2028.#TerrorinGeorgia #GeorgianProtests
Video credits: @Publika_ge pic.twitter.com/Mtz9HcUjh4
police brutality.
— A little Georgian warrior🇬🇪 (@True_Georgian) February 2, 2025
02.02.2025#GeorgiaProtests pic.twitter.com/TyXaaPMULr
police brutality.
— A little Georgian warrior🇬🇪 (@True_Georgian) February 2, 2025
02.02.2025#GeorgiaProtests pic.twitter.com/d1roj7f0qe
Fala protestów wzmogła pod koniec 2024 roku. 29 grudnia na prezydenta Gruzji zaprzysiężony został Micheil Kawelszwili. 53-letni polityk związany jest z Gruzińskim Marzeniem.
Jego kandydaturę ogłosił honorowy przewodniczący Gruzińskiego Marzenia, oligarcha Bidzina Iwaniszwili, powszechnie uważany za najważniejszą postać w kraju. Kawelszwili był jedynym kandydatem na urząd głowy państwa. Został wybrany przez kolegium elektorów 14 grudnia br., w którym zasiadali wyłącznie przedstawiciele Gruzińskiego Marzenie. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu. Po raz pierwszy prezydent Gruzji nie został wyłoniony w wyborach powszechnych.
Tuż po zaprzysiężeniu, liderzy partii opozycyjnych: Zjednoczony Ruch Narodowy, Silna Gruzja, Koalicja na rzecz Zmiany i Dla Gruzji wydali wspólne oświadczenie, w którym zaapelowali do międzynarodowej społeczności o nieuznawanie legitymacji gruzińskiego parlamentu, rządu oraz Kawelaszwilego jako prezydenta kraju.
Opozycja określiła Gruzińskie Marzenie jako "samozwańczy reżim, który uzurpował sobie wolę narodu".