– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czeka na informację z Sądu Najwyższego, na podstawie której zakończona zostanie sprawa dotycząca pytań prejudycjalnych odnoszących się do zasady niezależności sądów – poinformował rzecznik prasowy TSUE, Balazs Lehoczki.
To konsekwencja tego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wycofał z Sądu Najwyższego zażalenie, na podstawie którego sąd ten postanowił skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Trybunał Sprawiedliwości UE musi być notyfikowany, żeby mógł zakończyć tę sprawę – powiedział rzecznik TSUE.
Zaznaczył, że po tym, jak informacja zostanie oficjalnie przekazana, sprawa w TSUE zostanie również zakończona.
Rzecznik TSUE dodał, że Trybunał nie ma możliwości prowadzenia sprawy, jeśli nie toczy się ona na poziomie krajowym. Dodał przy tym, że przypadek ten nie ma znaczenia dla innych pytań prejudycjalnych skierowanych do sędziów w Luksemburgu z Polski, które również dotyczą zasady niezależności sądów. Te sprawy będą się dalej toczyć. Aby były procedowane w trybie przyspieszonym, musi jednak zostać wydane postanowienie prezesa TSUE w tej sprawie.
Rzecznik SN sędzia Michał Laskowski mówił wczoraj, że Sąd Najwyższy prawdopodobnie wycofa pytania prejudycjalne skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE.