Zaprzysiężono 542 parlamentarzystów. Do pełnego składu izby brakuje posła z okręgu Vellore w Tamilnadu, a dwóch może nominować prezydent Indii ze społeczności Anglo-Indusów, ale dopiero w przyszłym roku.
W połowie kwietnia komisja wyborcza odwołała głosowanie w południowoindyjskim Vellore po przechwyceniu gotówki o wartości 110 mln rupii (1,5 mln dol.) i list wyborczych w rezydencji jednego z kandydatów. Komisja wyborcza i służby podatkowe mają dowody na to, że „czarne” pieniądze były przeznaczone do przekupywania wyborców. Nowe wybory maja być ogłoszone w Vellore jeszcze w tym roku.
Mandaty dwóch posłów ze społeczności anglo-induskiej, którzy są potomkami mieszanych małżeństw Brytyjczyków i Indusów, wygasają w 2020 r. i dopiero wtedy prezydent Indii może nominować nowych parlamentarzystów.
Średnia wieku posłów to 54 lata. W całej izbie niższej najmłodsza jest 25-letnia Chandrani Murmu, z położonego na wschodzie kraju stanu Orissa. - Szukałam pracy po skończeniu studiów na politechnice i nigdy nie myślałam, że wejdę w politykę i zostanę posłanką - mówiła mediom po wyborczym zwycięstwie.
Murmu pochodzi z lokalnej grupy etnicznej i startowała przeciw doświadczonemu kandydatowi BJP, który wygrał już w tym okręgu dwukrotnie. Jej przeciwnicy przygotowali obsceniczny filmik z nieudolnie wmontowaną twarzą kandydatki - 5 osób aresztowano, a Murmu wygrała z przewagą 66 tys. głosów.
Goddeti Madhavi ze stanu Andhra Pradeś jest tylko dwa lata starsza od posłanki Murmu. Kandydowała przeciw majętnemu i doświadczonemu 72-letniemu politykowi, który był ministrem i posłem sześciu kadencji. Wygrała z przewagą ponad 225 tys. głosów. Ojciec Madhavi był działaczem i politykiem wybranym przez miejscowe grupy etniczne, które walczyły z przemysłem wydobywczym.
W regionie Araku, gdzie startowała nowa posłanka znajdują się jedne z największych pokładów boksytu w Indiach. Głównym celem Madhavi jest kontynuowanie dzieła ojca i ochrona lokalnych społeczności. „Woda, której używamy pochodzi wyłącznie ze wzgórz. Przy kiepskich opadach brakuje wody. Jeśli zaczną eksploatować wzgórza, źródła naszej wody zostaną zniszczone” - mówiła dziennikowi „Hindustan Times”.
- Większość dochodów mojej rodziny poszła na działalność społeczną. Nie mamy ziemi. Na moim koncie jest 25 tys. rupii (ok 1350 zł) - przyznała w rozmowie. Przed wyborami zgłosiła w komisji wyborczej ruchomości o wartości ledwie 140 tys. rupii (7 tys. zł).
Goddeti Madhavi jest jednak wyjątkiem. Aż 475 posłów ma majątek przekraczający 10 mln rupii (540 tys. zł), a 266 ma więcej niż 50 mln rupii (2,7 mln zł). Najbogatszy jest Nakul Kamal Nath, syn weterana Indyjskiego Kongresu Narodowego. Nakul posiada aktywa o wartości 6,6 mld rupii (ponad 357 mln zł). Średnio poseł nowej izby niższej posiada niemal 210 mln rupii (ok. 11,4 mln zł).
Wśród nowych posłów jest bogata reprezentacja aktorów i piosenkarzy. W Pendżabie z faworytem Parti Kongresowej wygrał znany aktor Bollywood Sunny Deol. W Delhi zwyciężyli m.in. pieśniarz religijny Hans Raj Hans oraz zawodnik krykieta Gautam Gambhir, a w Zachodnim Bengalu aktorka Mimi Chakraboty. Tradycyjnie na południu kraju zakochanym w miejscowym kinie w szranki stanęli aktorzy i reżyserzy filmowi. W Karnatace wygrała Sumalatha Ambareesh, wdowa po aktorze i pośle Indyjskiego Kongresu Narodowego. Ambareesh startowała jako niezależna kandydatka, bo partia odmówiła wpisania jej na listę wyborczą.
Najbardziej kontrowersyjną posłanką nowego parlamentu jest Pragya Singh Thakur z rządzącej BJP, wobec której toczy się proces o udział w serii zamachów terrorystycznych skierowanych przeciw muzułmanom. Thakur publicznie nazwała patriotą Nathurama Godsego, zabójcę Mahatmy Gandhiego. Premier Modi publicznie odciął się od tych słów, lecz posłanka wciąż jest członkiem partii.
Nowa Lok Sabha ma rekordową liczbę kobiet. Jest ich 78, czyli o 12 więcej niż w poprzedniej izbie niższej. Wciąż to jednak najmniej w regionie. Posłanki stanowią ledwie 14 proc. ogólnej liczby posłów, podczas gdy w Pakistanie jest to 21 proc., a w Bangladeszu 20 proc. Na końcu w tej klasyfikacji jest Sri Lanka z 6 proc.
Wybory wygrała koalicja pod przewodnictwem BJP, która zdobyła łącznie 350 mandatów.