Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że jego urząd jest w pełni objęty immunitetem i nie musi zeznawać w prokuraturze. Chodzi o przesłuchanie w sprawie domniemanej współpracy polskiej służby specjalnej SKW i rosyjskiego FSB w 2011 r.
Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień przez byłych szefów SKW podczas zawarcia umowy z FSB w zakresie współpracy między wywiadami obu państw. Na podstawie dostępnych dokumentów, to właśnie Donald Tusk - sprawujący wówczas urząd premiera RP - wydał zgodę na tę współpracę.
Obecne kierownictwo SKW przypomina, że umowa ta ,,nie zabezpieczała polskich interesów w zakresie informacji niejawnych, ani nie uwzględniała interesów innych członków NATO’’.
Immunitet, na który powołuje się Tusk, przysługuje przewodniczącemu RE na podstawie przepisów prawa europejskiego. Traktat o Funkcjonowaniu UE wraz z uzupełniającym Protokołem nr 7 stwierdzają, że urzędnicy UE są objęci immunitetem jurysdykcyjnym w przypadku wykonywania jego czynności służbowych.
Sam protokół (a w szczególności artykuł 12) dotyczący zakresu immunitetów i przywilejów urzędników UE był wielokrotnie krytykowany w mediach. Już w 2014 r.portal POLITICO.EU powołując się na śledztwo European Voice, alarmował że niejasno sformułowane przepisy odnośnie immunitetów mogą skutkować całkowitym brakiem odpowiedzialności unijnych urzędników przed organami ścigania.
Niemniej jednak komentatorzy zauważają, że immunitet nie obowiązuje eurodeputowanych w przypadku wezwania w charakterze świadka. W przypadku eurodeputowanych, wniosek o uchylenie immunitetu nie jest konieczny gdy poseł został wezwany do wystąpienia w charakterze świadka lub biegłego.
W przeciwieństwie do wyżej wspomnianego regulaminu Parlamentu Europejskiego, podobny regulamin opracowany dla Rady Europejskiej nie zawiera takiego przepisu.
Nie oznacza to jednak, że immunitet jest przyznany przewodniczącemu RE bez ograniczeń.
Jednocześnie
eksperci prawa europejskiego przypominają, że może on zostać uchylony na wniosek państwa członkowskiego jeżeli np.urzędnik dopuścił się złamania obowiązujących przepisów prawa krajowego.
W marcu br. media informowały o uchyleniu immunitetu eurodeputowanej Marie Le Pen. Immunitet Le Pen został uchylony większością głosów parlamentarzystów na wniosek francuskiego wymiaru sprawiedliwości. Prokuratura francuska oskarżyła Le Pen o podżeganie do terroryzmu. Chodziło o wpisy na Twitterze opublikowane przez Le Pen na jej koncie w 2015 r.przedstawiające brutalne zdjęcia morderstw popełnionych przez ISIS. Francuskie prawo karne zabrania publikowania treści nawołujących do przemocy oraz takich, które mogą podżegać do terroryzmu. Wobec Le Pen toczy się również postępowanie w związku ze śledztwem w sprawie fikcyjnego zatrudniania pracowników na koszt PE.
Autorka jest ekspertem prawa europejskiego i międzynarodowego.
Źródło: niezalezna.pl
#immunitet #dworzec #Krystyna Janda #pociąg #Donald Tusk #przesłuchanie #prokuratura #Tusk
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Małgorzata Krakowska