41-letnia Coventry, multimedalistka olimpijska w pływaniu, minister sportu Zimbabwe, przejdzie do historii jako pierwsza kobieta na tym stanowisku w 130-letniej historii MKOl i pierwsza z Afryki. Jak podawały media, jej kandydatura miała mocne poparcie ustępującego Bacha. Wyboru dokonano podczas 144. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w greckiej miejscowości Costa Navarino.
W swoim programie była pływaczka powielała część postulatów ustępującego ze stanowiska Niemca, m.in. ws. większego wykorzystania sztucznej inteligencji, i zwracała uwagę na konieczność zaangażowania nowych pokoleń w ruch olimpijski za pośrednictwem mediów społecznościowych i sportów elektronicznych.
W wyborach była pływaczka pokonała sześciu innych kandydatów:
- byłego biegacza i aktualnie prezesa World Athletics Brytyjczyka Sebastiana Coe,
- prezesa Międzynarodowej Unii Kolarskiej Francuza Davida Lappartienta,
- wiceprzewodniczącego MKOl Hiszpana Juana Antonio Samarancha jr., którego ojciec kierował MKOl przez 21 lat do 2001 roku,
- prezesa Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej Japończyka Morinariego Watanabe,
- księcia Jordanii Fajsala al Husseina
- i prezesa Międzynarodowej Federacji Narciarskiej Szweda Johana Eliascha.
Coventry otrzymała 49 z 97 głosów. Na drugiego Samarancha swój głos oddało 28 członków MKOl. Kolejne miejsca zajęli: Coe - 8 głosów, Lappartient i Watanabe po 4, al Hussein i Eliasch - po 2. Wybór reprezentantki Zimbabwe można uznać za niespodziankę, ponieważ za faworyta był uważany Coe.
"Sprawię, że wszyscy będziecie bardzo, bardzo dumni i mam nadzieję pewni tej decyzji, którą podjęliście. Teraz mamy do wykonania razem trochę pracy" - powiedziała pochodząca z Harare w Zimbabwe była pływaczka tuż po ogłoszeniu wyników.
Nowa przewodnicząca będzie urzędowała przez osiem kolejnych lat, po czym będzie mogła ubiegać się o reelekcję na cztery lata. Dotychczas każdy szef MKOl, który ubiegał się o reelekcję, został ponownie wybrany bez kontrkandydata.
Rola lidera MKOl wymaga rozległej wiedzy na temat zarządzania sportem, zrozumienia potrzeb sportowców i umiejętności w zakresie globalnej polityki. Kluczowe kwestie to wybór gospodarza igrzysk olimpijskich w 2036 roku, z Indiami i Katarem wśród potencjalnych kandydatów, wpływ zmian klimatycznych na globalny kalendarz sportowy i igrzyska zimowe, a także kwestia płci w rywalizacji sportowej.
Kadencja Coventry przypada na okres skomplikowanej sytuacji politycznej na świecie. MKOl stanie m.in. przed decyzją o ew. powrocie do rywalizacji olimpijskiej wykluczonych z powodu ataku na Ukrainę Rosjan i Białorusinów. Kolejnym trudnym tematem może być kwestia igrzysk w 2028 roku w Los Angeles wobec stanowiska prezydenta Donalda Trumpa ws. transpłciowych sportowców.
Przekazanie urzędu nastąpi 23 czerwca w Dniu Olimpijskim.
Zakończenie obrad 144. Sesji MKOl - w piątek. Wówczas wybrany zostanie m.in. gospodarz Sesji MKOl w 2027 roku.