Prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdiankow skrytykował organizatorów odbywających się w chińskim Hangzhou Igrzysk Azjatyckich za wycofanie się z decyzji o dopuszczeniu do udziału w tej imprezie 500 sportowców z Rosji i Białorusi.
W lipcu Zgromadzenie Ogólne Azjatyckiej Rady Olimpijskiej (OCA) zezwoliło na udział sportowców z Rosji i Białorusi w Igrzyskach Azjatyckich, które rozpoczęły się 23 września i potrwają do 8 października. Ustalono limit 500 zawodników łącznie z obu krajów w 12 dyscyplinach indywidualnych. Jednak na początku września Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ogłosił, że oba kraje nie wezmą w nich udziału ze względów „technicznych”.
Z punktu widzenia dyplomacji uważam, że takie rzeczy są po prostu niedopuszczalne. Nawet nas nie poinformowali, że ponownie rozważyli decyzję o zaproszeniu nas
- stwierdził Pozdniakow cytowany w rosyjskich mediach.
Pełniący obowiązki prezydenta OCA Randhir Singh z Indii powiedział w tym tygodniu w Hangzhou, że "rosyjscy i białoruscy sportowcy byliby mile widziani, ale nie udało się opracować logistyki”.
Z taką argumentacją nie zgadza się Pozdniakow. „Igrzyska odbywają się w Chinach, nasze kraje rozwiązałyby wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem, a bliskość geograficzna wyklucza jakiekolwiek problemy logistyczne” – stwierdził.
Po inwazji na Ukrainę sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z większości imprez sportowych. W najbliższym czasie okaże się, czy będą mogli rywalizować pod neutralną flagą w przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu.
Igrzyska Azjatyckie w Hangzhou pierwotnie miały się odbyć w dniach 10-25 września 2022 roku, ale przełożono je o rok ze względu na pandemię koronawirusa. To już 19. edycja imprezy, która jest drugą pod względem wielkości po letnich igrzyskach olimpijskich i również odbywa się co cztery lata. Poprzednie zawody zostały rozegrane w 2018 roku w Indonezji.
W trakcie mistrzostw zaplanowano 481 zawodów w 40 dyscyplinach. Dotychczas rozstrzygnięcto 166 z nich. 83 złote medale trafiły w ręce reprezentantów gospodarzy. 20 złotych medali otrzymali sportowcy z Korei Południowej a 16 - z Japonii.
Następne w klasyfikacji są:
Oprócz popularnych na całym świecie sportów, podczas igrzysk rywalizuje się także w zapasach kurasz, kabaddi (gra polegająca na przeciąganiu rywali na swoją część boiska), sepak takraw (w pewnym sensie gra w piłkę siatkową za pomocą nóg), czy wyścigach smoczych łodzi.