Oddanie hołdu ofiarom bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę i Nagasaki, wystosowanie orędzia do świata w sprawie broni nuklearnej - to najważniejsze punkty wizyty papieża Franciszka w Japonii, której program ogłoszono w środę. Papież odwiedzi też Tajlandię.
Podróż odbędzie się w dniach 19-26 listopada.
Franciszek będzie podążał śladami świętego Jana Pawła II, który odwiedził Japonię w 1981 roku, a Tajlandię - trzy lata później.
Papież wyruszy w podróż wieczorem 19 listopada, a jej pierwszym etapem będzie stolica Tajlandii, Bangkok. Po odpoczynku Franciszka po długim locie program jego wizyty rozpocznie się w czwartek 21 listopada.
Na ten dzień zapowiedziano oficjalną ceremonię powitania, spotkanie z premierem Prayuthem Chan-ocha. Ponadto papież odwiedzi zwierzchnika tamtejszych buddystów, złoży też wizytę w szpitalu. Następnie uda się do Pałacu Królewskiego, gdzie podejmie go król Tajlandii Maha Vajiralongkorn. Na zakończenie tego dnia Franciszek odprawi mszę na stołecznym stadionie narodowym.
W piątek, 22 listopada, papież spotka się w parafii pod wezwaniem świętego Piotra z katolickim duchowieństwem i biskupami. Następnie na Uniwersytecie Chulalongkorna w Bangkoku weźmie udział w spotkaniu z przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii, a w katedrze odprawi mszę dla młodzieży.
W sobotę, 23 listopada, Franciszek przybędzie do Japonii, gdzie zostanie powitany na lotnisku w Tokio.
Kluczowym dniem wizyty będzie niedziela, 24 listopada, gdy odwiedzi dwa miasta, na które Amerykanie zrzucili bomby atomowe w sierpniu 1945 roku. Najpierw uda się do Nagasaki, skąd w miejscu upamiętniającym ofiary wystosuje oczekiwane orędzie do świata dotyczące broni nuklearnej.
Na wzgórzu Nishizaka papież odda hołd pierwszym japońskim męczennikom w miejscu ich śmierci. Pod koniec XVI wieku ukrzyżowano tam 26 chrześcijan; jezuitów, franciszkanów i świeckich, w tym dzieci. Wszyscy zostali kanonizowani w 1862 r. Ich męczeństwo rozpoczęło falę prześladowań religijnych, w których zginęły dziesiątki tysięcy chrześcijan. Wzgórze odwiedził też Jan Paweł II.
Na stadionie w Nagasaki Franciszek odprawi mszę, po której odleci do Hiroszimy. Tam weźmie udział w spotkaniu na rzecz pokoju przy Pomniku Pokoju. To budynek, w pobliżu którego 6 sierpnia 1945 roku doszło do zrzucenia bomby atomowej. Jest to jedyny gmach, który nie uległ całkowitemu zniszczeniu.
W poniedziałek 25 listopada w Tokio papież odwiedzi cesarza Japonii Naruhito w Pałacu Cesarskim. W stołecznej katedrze spotka się z młodzieżą. Wygłosi również przemówienie do wszystkich władz kraju.
Papież spotka się też z osobami, które ucierpiały w wyniku katastrofy w Fukushimie w 2011 roku: trzęsienia ziemi, tsunami i awarii w elektrowni atomowej. Wizytę w Japonii Franciszek zakończy we wtorek, 26 listopada.