Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Z wyzwaniami jakie przyniosła wojna, region Trójmorza radzi sobie świetnie. Pierwsza debata Forum Nagrody Prometejskiej

Państwa Trójmorza w obliczu wyzwań gospodarczych będących efektem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - to temat pierwszej debaty w ramach tegorocznego Forum Nagrody Prometejskiej. Podczas spotkania rozmówcy omówili wpływ konfliktu na nasz kraj i bliskich sojuszników. Zdaniem ekspertów, pomimo tego, iż sytuacja nie jest łatwa, region Tójmorza radzi sobie bardzo dobrze.

Trójmorze świetnie współpracuje podczas kryzysu
Trójmorze świetnie współpracuje podczas kryzysu
niezalezna.pl

W debacie wzięli udział: prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych dr Marek Dietl, ekonomista z Instytutu Schumana prof. Zbigniew Krysiak, wiceminister finansów Piotr Patkowski oraz Bogdan Zawadewicz menadżer zespołu analiz międzynarodowych Banku Gospodarstwa Krajowego. Rozmowę poprowadził dziennikarz „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” – Jacek Liziniewicz. Podczas spotkania omówione zostały skutki gospodarcze trwającej od 24 lutego 2022 r. wojny na Ukrainie.

Prof. Zbigniew Krysiak zwrócił uwagę, że liderzy państw zachodnich świadomie - przez wieloletni biznes z Rosją - odeszli od budowy wspólnoty europejskiej, natomiast Państwa Trójmorza wywiązują się ze swojej misji i dają przykład jedności Europy bazując na tradycji wartości chrześcijańskich.

Dr Marek Dietl opowiadając o swoim doświadczeniu stwierdził, iż zauważa pewne przyzwyczajenie się do tego, że jest wojna na Ukrainie. W jego ocenie, jest to bardzo niebezpieczny proceder. Komercyjne firmy inwestycyjne, które lekko podchodzą do tematu konfliktu, mają kompletnie inne spostrzeżenie niż międzynarodowe instytucje - te z kolei w ocenie prezesa zarządu GPW "stają na wysokości zdania". 

O oddźwięku wojny na Ukrainie w Polsce opowiedział wiceminister Patkowski. Podkreślił, że wyzwania finansowe należy podzielić na dwie kategorie: koszty związane z falą uchodźców oraz wydatki na obronność. Odnosząc się do pierwszego z powiedział, że ubiegłym roku Polska przeznaczyła na to 11 mld zł, zaznaczył, że nie powoduje to zaburzenia budżetu RP, a duża część tej kwoty wraca w postaci podatków płaconych przez obywateli Ukrainy. W drugim przypadku zwrócił uwagę, że nawet gdyby nie wojna na Ukrainie, to i tak państwa frontowe - jako, że są w bliskim sąsiedztwie z Rosją - przeznaczałyby na ten cel środki. Zauważył, że państwa Trójmorza rozumieją cel wydatków, jednak brakuje tego zrozumienia w państwach Zachodu.

Z kolei zdaniem Zawadewicza, nasz region coraz lepiej radzi sobie ze światowymi wyzwaniami. Podkreślił, że pokazaliśmy odporność zarówno w wojnie na Ukrainie, jak i w napięciach w relacjach amerykańsko-chińskich, fali uchodźców i pandemii. Dodał, że Polska, mimo napotkanych trudności, wciąż się umacnia.

Podsumowując debatę prof. Krysiak zauważył, że w obliczu wyzwań rozwój kraju dzięki obecnym rządom. Dodał, że Polska dynamicznie staje się coraz bardziej potężną gospodarką i goni największe gospodarki Zachodu. Niemcom, Francji, Holandii zaczynają się obawiać, że Rzeczpospolita zarazi tą dynamiką cały region Trójmorza.   


W programie tegorocznego Forum Nagrody Prometejskiej i Gali Nagrody Prometejskiej im. śp. prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, jeszcze trzy debaty, w której udział wezmą znamienici goście.

Pełna transmisja z debaty Forum Nagrody Prometejskiej na portalu Niezależna.pl. w najbliższy piątek. Serdecznie zapraszamy.

  

 



Źródło: niezalezna.pl

#Gala Nagrody Prometejskiej #Forum Nagrody Prometejskiej #Gazeta Polska #dr Marek Dietl #prof. Zbigniew Krysiak #Piotr Patkowski

Mateusz Święcicki