14 lutego w życie wejdzie nowelizacja ustaw sądowych podpisanych w mijającym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, na antenie TVN24 określił ją mianem "ustawy walentynkowej". - Z miłości do narodu - dodał. Wiceszef resortu odniósł się również do doniesień "Rzeczpospolitej".
W piątek "Rzeczpospolita" napisała, że "TSUE chce astronomicznej kary dla Polski za Izbę Dyscyplinarną SN". "Aż dwa miliony euro dziennie kary może grozić Polsce, jeżeli >>nie zamrozi<< działania Izby Dyscyplinarnej SN" - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita".
Wiceszef MS Michał Wójcik odnosząc się do tych doniesień w TVN24 powiedział, że są to "tylko przecieki medialne".
- We wniosku Komisji Europejskiej nie ma informacji o żadnych karach. Jeżeli miałyby być kary to musi być to dwuetapowe. Żeby była kara w ogóle to też chodzi o wykonanie takiego postanowienia. Proszę pamiętać o jednej rzeczy postanowienie musi być zgodne z polskim porządkiem prawnym, z polską konstytucją
- wskazał wiceminister.
Wójcik był też pytany o propozycje zmian w sądownictwie przedstawione w sobotę na konwencji programowej Solidarnej Polski.
- Proponujemy sądy pokoju. Myślę, że będzie to zdjęcie tego całego nawisu różnych spraw drobnych, z którymi muszą parać się sędziowie, całe środowisko sędziowskie - zaznaczył.
Wiceminister zapowiedział też spłaszczenie struktury sądownictwa do dwóch poziomów. Pytany, które sądy zostaną usunięte powiedział, że najpierw należy przeanalizować projekt zmian z koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy.
Na pytanie, czy zmiana struktury sadownictwa będzie oznaczała przeniesienie w stan spoczynku wszystkich sędziów i zatrudnianie ich na nowo, odparł: "Wszystko w swoim czasie".
- Ja panu obiecuję, że w którymś momencie przyjdę do pana i panu wyjaśnię to - zwrócił się do prowadzącego program.
- Natomiast także i status sędziego sądu powszechnego. Ktoś sobie kiedyś wymyślił, że będzie sędzia sądu rejonowego, okręgowego, apelacyjnego. Przecież tego nigdzie nie ma. Jest sędzia sądu powszechnego
- dodał
Wójcik przekazał, że wśród propozycji usprawnienia funkcjonowania wymiary sprawiedliwości jest informatyzacja sądów.
Podkreślił też, że 14 lutego w życie wejdzie nowelizacja ustaw sądowych, którą określił mianem "ustawy walentynkowej". - Z miłości do narodu - dodał.
Podpisana we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę i opublikowana w czwartek w Dzienniku Ustaw nowela ustaw sądowych wchodzi w życie 7 dni po publikacji z wyjątkiem dwóch przepisów dotyczących sądów administracyjnych. Te wejdą w życie 3 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.