"To państwo budujecie na obczyźnie dobre imię Polski, jako kraju ludzi przedsiębiorczych i ambitnych, a równocześnie solidarnych" - takimi słowami w liście do uczestników VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy zwróciła się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak zapewniła - "pielęgnowanie więzi z Polakami na świecie stanowi jeden z priorytetów Sejmu".
Od sesji inauguracyjnej rozpoczął się w czwartek w Sejmie VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Obrady potrwają do niedzieli. Honorowy patronat nad zjazdem objął prezydent Andrzej Duda.
List do uczestników Zjazdu skierowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Odczytała go wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.
📌Wicemarszałek Sejmu @MMGosiewska zainaugurowała w Parlamencie VI Światowy #ZjazdPolonii i Polaków z Zagranicy.🇵🇱🌍 W imieniu marszałek Sejmu @elzbietawitek odczytany został list do uczestników spotkania.
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) June 29, 2023
📜"Pielęgnowanie więzi z Polakami na całym świecie stanowi jeden z… pic.twitter.com/WqBd1PefeP
"Podczas moich wizyt zagranicznych szczególnie cieszą mnie spotkania z rodakami. Zawsze są dla mnie źródłem wiedzy o życiu w odwiedzanych przez mnie krajach, o losach Polaków w różnych zakątkach świata, o ich sukcesach i o problemach, z jakimi się borykają"
– napisała w liście Witek.
Przytoczyła słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który mawiał: "Warto być Polakiem".
"Polacy wiedzą, czym jest prawdziwa miłość do Ojczyzny, jak ją pielęgnować, jak o nią walczyć, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Nasz naród zna cenę wolności, potrafi jak nikt wspierać tych, którzy są jej bestialsko pozbawiani. Dawali temu wyrazy wielokrotnie przez wieki, walcząc za wolność naszą i waszą. Dzisiaj bezinteresownie angażując się w pomoc Ukrainie, niosąc wsparcie prześladowanym Polakom zamieszkałym na Białorusi czy walczącemu z reżimem narodowi białoruskiemu"
– wskazała marszałek Sejmu.
Przypomniała, że "tegoroczny Zjazd nabiera szczególnego znaczenia, odbywa się bowiem w bardzo trudnej sytuacji - nie tylko dla Ukrainy, ale również dla Polski, regionu, Europy i świata".
"Wasza obecność świadczy o tym, jak wielką troską otaczacie sprawy Ojczyzny. W obliczu wyzwań włączacie się w dyskusję and tym, co najdroższe naszym sercom. Nad Polską, jej teraźniejszością i przyszłością"
– napisała Witek zwracając się do Polonii.
Jak dodała, "jesteśmy prawdziwie dumni z osiągnięć Polaków za granicą, gdyż są one wizytówką naszego kraju na arenie międzynarodowej".
"Bez względu na dystans geograficzny, nieprzerwanie szczycimy się waszą odwagą i determinacją. Kiedy z troską walczycie o zachowanie narodowej tożsamości, o swoje niezbywalne prawa. Kiedy odnosicie spektakularne sukcesy w rozmaitych dziedzinach, co upamiętniają liczne inicjatyw, jak chociażby konkurs 'Wybitny Polak' Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Szczególnie cieszą mnie osiągnięcia młodych Polaków za granicą. Zawsze z przyjemnością kieruję słowa uznania do laureatów i uczestników kolejnych edycji konkursu 'Być Polakiem'"
– zaznaczyła Witek.
Marszałek Sejmu oceniła, że "działania Polaków za granicą, niewątpliwie służą promocji naszej Ojczyzny".
"To państwo budujecie na obczyźnie dobre imię Polski, jako kraju ludzi przedsiębiorczych i ambitnych, a równocześnie solidarnych, otwartych na potrzebujących. Jesteście ważnymi partnerami w kreowaniu polityki zagranicznej, szczególnie polskiej. W promowaniu polskiej kultury, dziedzictwa minionych pokoleń oraz polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne na całym świecie" - podkreśliła.
Dodała, że "więź między macierzą i Polakami przebywającymi za granicą jest niezwykle silna i ważna".
"W każdej możliwej formie wspieranym naszych rodaków, w ramach dialogu dyplomatycznego i parlamentarnego. Finansowo w obszarze infrastruktury polonijnej, szkolnictwa, kultury i w wielu innych aspektach"
– napisała marszałek Witek.
Wskazała, że "budowanie potencjału środowiska polskiego za granicą łączy się ze szczególną dbałością o młode pokolenie.
"Kierujemy do nich przekaz oparty o rodzimy język i kulturę oraz tradycję, a także tworzymy nowe instrumenty, celem wspierania rozwoju osobistego i tożsamościowego, tworzenia stabilnego środowiska rozwoju polskich dzieci i młodzieży"
– dodała marszałek Sejmu.
📌Trwa sesja inauguracyjna VI Światowego #ZjazdPolonii i Polaków z Zagranicy. Ze strony organizatorów wydarzenia głos zabrali Jan Dziedziczak - pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicy, Jarosław Narkiewicz – przewodniczący @RadaSwiata oraz Dariusz Piotr Bonisławski –… pic.twitter.com/uiz3vcBo4V
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) June 29, 2023
Zwróciła uwagę, że "polityka polonijna to nie tylko szanse, ale także poważne problemy i wyzwania wynikające z realiów politycznych w niektórych państwach, zwłaszcza w państwach z historycznie utrwaloną i żywą obecnością Polaków, gdzie zauważa się brak poprawy sytuacji w obszarze praw oraz swobód, w tym nauczenia języka ojczystego, a czasem mamy wręcz do czynienia ze znaczącym pogorszeniem w dziedzinie praw i wolności".
Zapewniła, że "pielęgnowanie więzi z Polakami na całym świecie stanowi jeden z priorytetów prac Sejmu RP".
W inauguracji VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy uczestniczą także m.in. przewodniczący Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz oraz prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusz Piotr Bonisławski.