- Ten testament wciąż jest aktualny - nie poddawać się, nie rezygnować z fundamentów wartości chrześcijańskich i narodowych. Nie rezygnować z walki o polską gospodarkę, która buduje polską siłę, ale pamiętać, że zawsze gdy myliśmy o tym, by napłynął jeszcze większy strumień pieniędzy, trzeba mieć w zapleczu, z tyłu głowy - niepodległość głupcze! - powiedział Antoni Macierewicz podczas uroczystości odsłonięcia pomnika s.p. Jana Olszewskiego.
29 lat temu, wieczorem 4 czerwca 1992 r., upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Bezpośrednią przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji życia publicznego.
Dziś w rocznicę tych wydarzeń w Okuniewie pod Warszawą został odsłonięty pomnik byłego premiera, zmarłego w lutym 2019 roku.
Podczas uroczystości głos zabrał marszałek senior Antoni Macierewicz. - Bardzo dużo i słusznie mówimy o jego niepodległościowych zasługach, o jego zasługach dla normalnego człowieka, dla tego, który przychodził się ratować w czasach opresji komunistycznej przed tą okupacją. On im pomagał jako adwokat - zauważył.
- Ale jeżeli przyjrzymy się tym pięciu miesiącom, temu krótkiemu czasowi stu dni, gdy był premierem, to zobaczymy, jak wiele zrobił dla polskiej gospodarki, dla polskiej siły ekonomicznej. Dla przywrócenia sprawiedliwości tym milionom ludzi, którzy byli spychani na margines przez sowietów i reprezentantów sowietów, okupujących wówczas Polskę. Partia komunistyczna realizowała program sowietyzowania Polaków, zniszczenia ich moralnie, ale także zniszczenia ich gospodarczo, fizycznie, wyeliminowania ich, tak żeby byli wyłącznie masą, którą się używa do produkcji niezbędnych narzędzi wojny, która ma ogarnąć całą Europę i cały świat
- mówił Antoni Macierewicz. - Jan Olszewski jako pierwszy przeciwstawił się grabieży Polski, jaka została rozpoczęta w wyniku umów okrągłego stołu - dodał.
Marszałek senior zwrócił uwagę, program niepodległościowy Jana Olszewskiego nie ograniczał się do sojuszu z NATO i Stanami Zjednoczonymi. - Nie ograniczał się do idei pomysłu programu odbudowy wojska polskiego, a to przecież on go stworzył. Ten program był nastawiony przede wszystkim na wzmocnienie polskiej gospodarki, na wzmocnienie tych, którzy Polskę tworzyli i którzy o Polsce decydować będą - zaznaczył.
- Ten testament wciąż jest aktualny - nie poddawać się, nie rezygnować z fundamentów wartości chrześcijańskich i narodowych. Nie rezygnować z walki o polską gospodarkę, która buduje polską siłę, ale pamiętać, że zawsze gdy myliśmy o tym, by napłynął jeszcze większy strumień pieniędzy, trzeba mieć w zapleczu, z tyłu głowy - niepodległość głupcze! Bo to niepodległość decyduje, co te pieniądze zrobią, czyje one będą i czyją siłę one zbudują, a mają zbudować siłę Polski. To jest przesłanie Jana Olszewskiego
- zakończył Antoni Macierewicz.