Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Wyjątkowe wspomnienie Jana Olszewskiego. "Z niepodległości Polski uczynił cel swego działania"

"Jan Olszewski z idei w pełni niepodległej Polski uczynił najważniejszy cel swojego działania" – mówi Piotr Naimski, działacz opozycyjny w PRL, w rządzie Jana Olszewskiego podsekretarz stanu w MSW i szef UOP, a obecnie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Drogi obu polityków przecinały się kilkukrotnie a z wypowiedzi Naimskiego widać wyraźnie, że zmarły dwa lata temu były premier był dla niego osobą niezwykle wartościową.

Jan Olszewski
Jan Olszewski
Mariusz Troliński/Gazeta Polska

Wzór dla młodszych opozycjonistów

W wywiadzie udzielonym Annie Kruszyńskiej (PAP) Piotr Naimski wspomina Jana Olszewskiego, którego poznał już w latach siedemdziesiątych. "Wokół Jana Olszewskiego ogniskowały się działania antykomunistycznej opozycji od połowy lat pięćdziesiątych do końca PRL. Premier był starszy ode mnie o dwadzieścia lat" - mówi Naimski. Przypominał przy tym jak Olszewski, jako mecenas prawa, doradzał młodym opozycjonistom w czasie śledztwa prowadzonego przez Urząd Bezpieczeństwa.

Ich drogi przecięły się drugi raz, kiedy "Gromada", w której działał Naimski protestowała przeciwko poprawkom wprowadzającym do konstytucji PRL przewodnią rolę Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i sojusz ze Związkiem Sowieckim. Olszewski był wówczas animatorem tzw. Listu 59 i miał okazję lepiej poznać się z Naimskim.

Kolejnym wspólnym punktem w ich życiorysach był "Czerwiec 1976". "Mecenas Olszewski był w praktyce współzałożycielem tworzonego przez nas Komitetu Obrony Robotników" - mówi Piotr Naimski, wspominając przy tym główne idee byłego premiera.

Siostrzeniec Okrzei, ochotnik Powstania

Niepodległa Polska była dla Jana Olszewskiego celem. Był żywym wcieleniem tradycji niepodległościowych z pierwszej połowy XX wieku. Stracony na stokach Cytadeli Stefan Okrzeja był jego wujem, a sam będąc 14-letnim chłopcem, stawił się jako łącznik w punkcie koncentracji pierwszego dnia Powstania Warszawskiego na warszawskiej Pradze. Jan Olszewski to dziedzictwo przekładał na realne działania w trudnym czasie komunistycznej dyktatury. Starał się prowadzić polityczne prace i akcje w sytuacji, w której niewielu wierzyło, że jakakolwiek polityka polska była możliwa. W bardzo trudnych warunkach lat władzy komunistycznej – od lat pięćdziesiątych do osiemdziesiątych – starał się zakres komunistycznej władzy ograniczać, myśl niepodległą podtrzymywać i cel strategiczny, czyli niepodległość, zachować

- opowiada Piotr Naimski. 

Osobny wątek rozmowy poświęcony został czasom, kiedy Jan Olszewski został premierem RP

Sukcesem premiera Olszewskiego i jego rządu było zatrzymanie złodziejskiej prywatyzacji, ustabilizowanie finansów publicznych i otwarcie polskiej drogi do NATO. Kompromis „okrągłostołowy” z 1989 r. otworzył możliwość uwłaszczenia komunistycznej nomenklatury na olbrzymiej części polskiej gospodarki, nie dawał podstaw do stabilizacji finansowej, czego wynikiem był odziedziczony przez Olszewskiego brak budżetu na rok 1992. Dodatkowo Lech Wałęsa lansował jakieś NATO-bis, mające być namiastką zachodniego sojuszu obronnego, a w Polsce nadal stacjonowały rosyjskie wojska, których wyprowadzenia z premedytacją nie żądał Tadeusz Mazowiecki, w czasie gdy był premierem. Wszystkie te trzy kwestie były wynikiem kompromisu „okrągłostołowego” i premier Olszewski te zagrożenia dla gospodarki oraz ograniczenia polskiej suwerenności postanowił usunąć

- mówi Piotr Naimski.

Odrzucał okrągłostołowe mariaże

Fundamentalnie nie zgadzał się z planem skrajnie liberalnego modelu transformacji, który obarczał jej kosztami najuboższych Polaków. Nie zgadzał się na transformację zakładającą, jak to ktoś trafnie ujął, zamianę legitymacji członkowskich PZPR na książeczki czekowe i pozostawienie Polski w szarej strefie bezpieczeństwa między Rosją a Zachodem. Swoje rozumienie misji premiera wyraził chyba najlepiej w ostatnim przemówieniu w Sejmie, po obaleniu jego rządu przez "koalicję strachu"

- dodaje.

Rozmówca przypomina też, że przyczyną "nieustającego, bardzo ostrego ataku" wobec Olszewskiego i jego rządu było zanegowanie okrągłostołowych ustaleń. 

Olszewski odrzucił narzuconą przez uczestników tego porozumienia doktrynę jego wiecznej trwałości. Działania rządu Olszewskiego stały się poważnym zagrożeniem dla tych, którzy z trudnego okresu transformacji uczynili sobie źródło dochodów, a czasem bogactwa i tych, którzy chcieli utrzymania Polski w sferze strategicznych wpływów Rosji. Prezydent Wałęsa zdecydował o obaleniu rządu zaraz po powrocie z Moskwy, gdzie w skutek interwencji premiera Olszewskiego musiał wykreślić z umowy o wyprowadzeniu wojsk rosyjskich z Polski paragraf umożliwiający spółkom rosyjskim uwłaszczenie się na porosyjskich bazach w Polsce

- przypomina Piotr Naimski.


W Mszy Świętej w intencji śp. premiera Jana Olszewskiego w drugą rocznicę jego śmierci uczestniczył dziś premier Mateusz Morawiecki:

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Nocna Zmiana #Lech Wałęsa #Piotr Naimski #Jan Olszewski

albicla.com@ Mateusz Tomaszewski