Wczoraj Sejm RP uchwalił nowelizację ustawy o lasach, która ma na celu wzmocnienie zobowiązania władz publicznych do dbałości o lasy będące własnością Skarbu Państwa. "Nie oddamy zarządu nad Lasami Państwowymi unijnym biurokratom!" - napisał w twitterowym wpisie Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych, informując tym samym o zakończonych pracach sejmowych w tym zakresie. Wskazał również, kto głosował przeciwko...
Za przyjęciem ustawy głosowało 237 posłów, przeciw było 180 posłów, a 29 posłów wstrzymało się od głosu.
Był to obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach. Został przygotowany przy wsparciu Suwerennej (wówczas Solidarnej) Polski. W jego uzasadnieniu podano, że procedowane przez organy UE zmiany przepisów traktatowych, zmierzające do odebrania państwom członkowskim wyłącznej kompetencji w dziedzinie leśnictwa, grożą zachwianiem polskiego modelu gospodarki leśnej.
W lipcu Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przychyliła się do zmiany nazwy na projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach oraz ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Wprowadziła też kilka poprawek do projektu.
W ustawie zapisano, że Rzeczpospolita Polska zachowuje wyłączną kompetencję w zakresie kształtowania i realizacji polityki związanej z ochroną i gospodarowaniem lasami stanowiącymi własność Skarbu Państwa. Wskazano, że władze publiczne są zobowiązane do kształtowania polityki leśnej mającej na celu zachowanie dziedzictwa narodowego lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, a także do niepodejmowania działań zmierzających do nadawania Unii Europejskiej kompetencji w zakresie ochrony lasów stanowiących własność Skarbu Państwa i gospodarowania nimi oraz do sprzeciwiania się takim działaniom.
Ustawa zakłada też, że uchwałę w sprawie stanowiska Polski do projektu aktu prawnego Unii Europejskiej dotyczącego leśnictwa podejmuje Sejm, większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, na wniosek Rady Ministrów.
"Świetne wieści prosto z Wiejskiej! Sejm przyjął dziś projekt ustawy w obronie polskich lasów, poparty przez ponad pół mln Polaków!"
Jak dodał - "nie oddamy zarządu nad Lasami Państwowymi unijnym biurokratom!".
Świetne wieści prosto z Wiejskiej!
— Michał Gzowski (@GzowskiMichal) August 17, 2023
Sejm przyjął dziś projekt ustawy w obronie polskich lasów, poparty przez ponad pół mln Polaków!
Nie oddamy zarządu nad @LPanstwowe unijnym biurokratom!#wobroniepolskichlasow pic.twitter.com/eP9gwXjFYE
O sukcesie Sejmu RP poinformowali również: wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz wiceminister klimatu - Edward Siarka.
Sejm przyjął dziś projekt ustawy w obronie polskich lasów, poparty przez ponad pół mln Polaków!
— Michał Woś (@MWosPL) August 17, 2023
Europosłowie PO i PSL w komisji środowiska PE poparli przeniesienie kompetencji w sprawach leśnictwa z Polski na UE.
Dzięki tej ustawie zatrzymamy te szkodliwe pomysły Niemców! pic.twitter.com/IHV0h109uK
Sejm przyjął projekt ustawy w obronie polskich lasów👏🏻
— Edward Siarka (@ESiarka) August 17, 2023
Polskie lasy w polskich rękach! pic.twitter.com/TbH9aC9OKY
Rzecznik LP wskazał ponadto, że parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, Lewicy oraz Polski 2050 w trakcie głosowania byli "przeciwko".
"Leśnicy Wam tego nie zapomną, tak jak pamiętają jak chcieliście sprywatyzować LP!" - zaznaczył.
Hańba! Cała @Platforma_org @__Lewica i ekipa @szymon_holownia głosowała w Sejmie przeciwko ustawie broniącej @LPanstwowe przed oddaniem ich w łapy Brukseli! Leśnicy Wam tego nie zapomną, tak jak pamiętają jak chcieliście sprywatyzować LP! pic.twitter.com/VrcLSTZr7i
— Michał Gzowski (@GzowskiMichal) August 17, 2023