Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Ogólnopolski Kongres Patriotyczny w Elblągu. Sprawdź, co czeka na uczestników wydarzenia!

W dniach 4-6 listopada 2022 roku w Elblągu odbędzie się Ogólnopolski Kongres Patriotyczny. Jest to wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie im. gen bryg Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, na którego czele stoi prezes Anna Szczepańska. W organizację imprezy włączył się również Elbląski Klub "Gazety Polskiej" im. Romualda Traugutta. 

Materiały prasowe

"Inicjatywa ma na celu spotkanie szeroko rozumianych środowisk patriotycznych z kraju i z zagranicy. Podczas trwania kongresu zaprezentowana zostanie działalność związków, organizacji pozarządowych a także instytucji zajmujących się krzewieniem wiedzy i patriotyzmu, tematami tradycji, kultury oraz martyrologii narodu polskiego, doświadczeń związanych z etosem walki o wolność i niepodległość. Podzielone tematycznie bloki – panele pozwolą na przedstawienie osiągnięć, przykładów skutecznych działań uczestników, a także rozwój i przyszłość organizacji. Spotkanie stwarza okazję do omówienia najbardziej palących i istotnych, dla działalności patriotycznej, problemów. Kongres organizowany jest pod hasłem – #RazemMożemyWięcej, dlatego jego obrady zakończy przygotowana, wspólnie ustalona przez jego uczestników, rezolucja"

- czytamy w komunikacie zamieszczonym na mediach społecznościowych Stowarzyszenia. 

"Hasło Kongresu  #RazemMożemyWięcej, doskonale oddaje atmosferę panującą wśród organizacji działających na rzecz utrwalania pamięci o historii Polski. Jestem przekonana o tym, że działając wspólnie na rzecz naszej Ojczyzny i Bohaterów, oddając hołd pokoleniom Polaków, dzięki którym żyjemy w Wolnej i Niepodległej Polsce, stajemy się częścią sztafety pokoleń, wytyczając szlak, którym powinno podążać młode pokolenie."

- mówi w rozmowie z nami Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen bryg Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Jakie atrakcje czekają na uczestników? 

Pierwszego dnia - 4 listopada, uczestnicy Kongresu będą mieć przyjemność obejrzeć monodram Przemysława Tejkowskiego „Melduję Tobie Polsko. Rotmistrz Pilecki”. Spektakl jest sceniczną dokumentacją życia i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego, opartą na jego własnych pamiętnikach od momentu dobrowolnego pojmania w Warszawie, poprzez działalność w Auschwitz, aż po śmierć z rąk komunistycznych zbrodniarzy w maju 1948 roku.

W trakcie wydarzenia zostaną wręczone odznaczenia państwowe oraz  pamiątkowe statuetki dla osób, które z poświeceniem od lat krzewią patriotyzm wśród młodego pokolenia Polaków i swoją postawą każdego dnia wskazują kierunek działania dla wszystkich szczerze miłujących Ojczyznę. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, legendarnego Dowódcy 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Współorganizatorzy: Fundacja Pokolenie Walecznych, #4WMBOT oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość oraz Fundacja Non Notus.

"Społeczne, oddolne inicjatywy, które służą zbliżaniu i podejmowaniu współpracy środowisk patriotycznych to niezwykle ważny aspekt działalności odnawiania i tworzenia polskiej państwowości. Praca organizacji pozarządowych, działających na niwie przywracania pamięci i budowania świadomości historycznej społeczeństwa, zarówno lokalnego, regionalnego jak i ogólnokrajowego jest doskonałym przykładem działalności propaństwowej. To z niej wynika swoisty patriotyzm , który charakteryzuje się pozytywistycznym zaangażowaniem wielu osób, uzupełniającym pracę agend państwowych i samorządowych a nawet nadawanie kierunku rozwoju lokalnych środowisk. Zatem do dzieła - #RazemMożemyWięcej" 

- mówi Romuald Rzeszutek, Prezes Fundacji Non Notus, partner wydarzenia. 

„Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II pozostają nieustannie aktualne. I Kongres Środowisk Patriotycznych w Elblągu jest tego żywym dowodem. Polacy coraz bardziej  interesują się historią, tradycją i działaniem na rzecz dobra wspólnego, podejmują przy tym szereg działań na rzecz swojego państwa.

Patriotyzm utożsamiany jest najczęściej z miłością do Ojczyzny oraz walką zbrojną w jej obronie. Współcześnie pojęcie to pojawia się również w kontekście współpracy, integracji, wypełniania swoich obowiązków obywatelskich, pomocy drugiemu człowiekowi, a także szacunku do kraju oraz wspieraniu tego, co związane z państwem. Tak patriotyzm rozumie młode pokolenie. I Kongres Środowisk Patriotycznych jest dowodem na prawdziwość moich spostrzeżeń. To spotkanie wielu instytucji, organizacji i grup, które na co dzień wspierają i opiekują się Bohaterami walczącymi o naszą wolność, edukują młode pokolenia, organizują konferencje i spotkania mające na celu wymianę wzajemnych doświadczeń. Budowanie takiej wspólnoty to nowa wizja patriotyzmu, to coś co pozwala utrwalać nam naszą historię, a  polskość dalej rozwijać – bo z niej możemy i powinniśmy być dumni. Historia nie jest jedynie obiektem bezrefleksyjnego kultu czy celebracji, ale stanowi żywy drogowskaz dla działań, które polskie środowiska patriotyczne mogą podejmować tu i teraz. Zorganizowany w Elblągu Kongres to wyjątkowa okazja do zapoznania się z działalnością wielu instytucji oraz organizacji. To także okazja do podjęcia dyskusji na temat najbardziej istotnych wyzwań, przed jakimi obecnie stoją środowiska patriotyczne. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem objąć patronatem tę wyjątkową inicjatywę. Mam nadzieję, że Kongres Środowisk Patriotycznych na stałe wpisze się w krajobraz podejmowanych działań, o tematyce patriotyczno-historycznej, w Elblągu"

- przyznał Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

 

Dla uczestników wydarzenia przewidziane są również występy muzyczne. Na scenie będzie można zobaczyć, a przede wszystko usłyszeć: Norberta Smołę Smolińskiego, Dziecięcą Ferajnę Bohaterom - Muzyczną Grupę Dziecięcą oraz zespołu SOUL Sanok.

Wśród zaproszonych gości znajdzie się wiele znamienitych nazwisk: minister Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciele Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Muzeum AK w Krakowie. Swoją obecnością zaszczycą również Kombatanci, żołnierze, klasy mundurowe, młodzież szkolna i harcerze.

Ogólnopolski Kongres Patriotyczny odbędzie się pod patronatem m.in. Ministerstwa Obrony Narodowej - wicepremiera szefa resortu obrony narodowej - Mariusza Błaszczaka. 

Pozostałe patronaty:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Patronat Honorowy
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Patronat Honorowy
Wiceminister Aktywów Państwowych – Andrzej Śliwka – Patronat Honorowy
Wiceminister Edukacji i Nauki – Włodzimierz Bernacki
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – Patronat Honorowy
Fundacja Łączka – Patronat Honorowy
Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mielcu
Poland Daily 24
Monte Cassino - Z Ziemi Polskiej do Włoskiej

Patron medialny:

TVP Historia
TV Republika
Gazeta Polska

Dziennik Elbląski
Info Elbląg

 



Źródło: niezalezna.pl

#Elbląg #Polska #Kluby Gazety Polskiej

Anna Zyzek