"Przez 34 lata uczestniczyłem w transformacji politycznej w Polsce i obserwowałem ją. Uważam, że jest to proces niedokończony. (...) Jesteśmy cały czas w procesie transformacji" – powiedział dziś uczestniczący w Kongresie Pamięci Narodowej IPN dr Piotr Naimski.
Podczas Kongresu Pamięci Narodowej IPN dr Piotr Naimski wziął udział w panelu "Transformacja ustrojowa w Polsce – mechanizmy, osiągnięcia, zaniechania okiem naukowców".
Jak zaznaczył dr Piotr Naimski, "przez te 34 lata uczestniczyłem - oraz obserwowałem transformację polityczną w Polsce".
"Uważam, że jest to proces niedokończony, jesteśmy w procesie transformacji. A gdzie w nim jesteśmy i jak bardzo jesteśmy zaawansowani, to można to mierzyć na różne sposoby, m.in. stanem naszego szkolnictwa, sądownictwa czy uzależnieniem naszej gospodarki w niektórych aspektach"
Jego zdaniem, w niektórych obszarach odnieśliśmy sukces.
"Na przykład nie jesteśmy już uzależnieni od ropy naftowej i gazu z Federacji Rosyjskiej, która wykorzystywała to do nacisków politycznych"
Podkreślił, że "transformacja jest pojęciem dzisiaj ważnym, nie tylko w odniesieniu historycznym".
"Dziś jesteśmy na kongresie Instytutu Pamięci Narodowej, który w zasadzie odnosi się do procesu transformacji politycznej z pozycji historyków. Ja, jako praktyk uważam, że jest to ciągle przed nami"
Prof. Ryszard Bugaj i dr @PiotrNaimski przeprowadzili dyskusję o zmianie ustroju w Polsce. Ciekawa perspektywa osób z życia publicznego, ściągnęła na widownię liczne grono słuchaczy. Rozmowę prowadził @KZiemiec #KongresPamięciNarodowej #HistoriaMówiPrzezPokolenia pic.twitter.com/5upYcat9QI
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) April 15, 2023
Od czwartku na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" odbywa się trzydniowy Kongres Pamięci Narodowej. W 26 panelach poświęconych historii Polski XX wieku biorą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa – Anna Maria Anders.
IPN organizuje także liczne wydarzenia edukacyjne i kulturowe, festiwal filmowy, strefę nowych technologii, wystawy multimedialne, a także strefę edukacyjną dla najmłodszych oraz spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.