Wyniki najnowszych analiz wody Wojewódzka Sanitarna Stacja Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku podała dziś na swoje stronie internetowej.
W zamieszczonym tam komunikacie poinformowano, że jakość wody pobranej z Zatoki Gdańskiej 21 września "w badanym zakresie tj. obecności bakterii Escherichia coli oraz Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli".
Badania wody pod kątem występujących w niej dwóch rodzajów bakterii prowadzone są od 4 września. Próbki pobierane są codziennie z okolic Mikoszewa i Świbna czyli miejsc, w którym Wisła uchodzi do Zatoki Gdańskiej.
Analizy mają związek ze zrzutem do rzeki ścieków po awarii sieci przesyłającej nieczystości z lewobrzeżnej Warszawy do warszawskiej oczyszczalni "Czajka". Jak dotąd tylko jedna badana próbka (pobrana 17 września) wykazała – przekraczającą normy – zawartość dwóch badanych rodzajów bakterii.
Do awarii sieci kanalizacyjnej w stolicy doszło 29 sierpnia. W jej efekcie nieczystości były zrzucane do Wisły. Aby zapobiec dalszemu zanieczyszczaniu rzeki, zdecydowano o budowie tymczasowego kolektora. Wojsko zbudowało na Wiśle most pontonowy, na którym ułożono rury ściekowe. Po podłączeniu ich do sieci kanalizacyjnej na lądzie, od niedzieli 20 września ścieki z lewobrzeżnych dzielnic stolicy są przesyłane do oczyszczalni "Czajka", nie trafiają już do Wisły. Ostatnia fala niosąca z sobą nieczystości powinna dotrzeć do ujścia Wisły za kilka dni.