Nasz wniosek jest odpowiedzią na brak reakcji politycznej ze strony Platformy Obywatelskiej. Długo czekaliśmy z lubuskim stanowiskiem politycznym, dlatego, że gdybyśmy wcześniej reagowali, to natychmiast nadano w tej sprawie ton sporu politycznego między Prawem i Sprawiedliwością i Platformą Obywatelską. Nastąpiłoby zmobilizowanie Platformy Obywatelskiej i zwarcie szyków. Wielokrotnie tego doświadczyliśmy. Za tą sprawą stoi krzywda człowieka, brak wrażliwości, ale też brak odpowiedzialności, do której zobowiązana jest pani marszałek. Stąd nasz wniosek i prośba do radnych samorządu województwa, o przygotowanie wniosku o odwołanie pani marszałek – powiedziała na konferencji prasowej Elżbieta Rafalska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Elżbieta Rafalska oceniła, że marszałek Polak od dawna dzierży w województwie lubuskim władzę absolutną. „Ona jest też odzwyczajona od jakiejkolwiek krytyki, dlatego, że poparcie które do tej pory miała we własnych strukturach, pozwalało jej na takie bezkarne działanie”.
Odniosła się do kwestii zatrudniania ludzi w zamian za legitymację partyjną.
To uległo pewnej zmianie, bo okazało się, że przynależność do partii jest niewystarczająca. Do tego niektórzy uważają, że mogą składać niemoralne, niestosowne propozycje, że jest mobbing, że jest prawdopodobieństwo wystąpienia molestowania seksualnego. Na to nie było żadnej, albo znikoma reakcja zarówno poseł Śibińskiej, jak i marszałek Polak. Te panie, które na swoich sztandarach mają walkę o prawa kobiet, równość kobiet, które uczestniczyły w strajku kobiet, które były uczestniczkami kongresu kobiet, tak naprawdę używają tego jako narzędzia politycznego, z potrzeby nie wsparcia kobiet, ale z potrzeby absolutnie motywacji politycznej
– dodała tłumacząc, że wniosek ma pełne, merytoryczne wsparcie.
Lista zaniechań i błędów popełnionych przez Urząd Marszałkowski pani marszałek Polak jest długa
– dodała.