Konrad Szymański wyjaśnił także, w jaki sposób artykułowane są wątpliwości dotyczące charakteru integracji europejskiej.
Czy to jest współpraca lojalna państw członkowskich między sobą z instytucjami, które mają być emanacją interesów państw członkowskich czy też mamy do czynienia z taką ewolucją integracji, która zmierza w kierunku wyznaczania rygorów dalece wykraczających poza traktat wobec wybranych państw członkowskich? – pytał.
Wiceszef MSZ wyraził obawę o dalszy bieg integracji europejskiej.
Takie wątpliwości są niestety dzisiaj uzasadnione i ja nad tym boleję, ponieważ to może kłaść się cieniem na zaufaniu wobec procesu integracji. Dlatego namawialibyśmy naszych partnerów, żeby do tego typu decyzji podchodzić ostrożnie, ponieważ każde państwo członkowskie ma prawo do realizacji swoich reform – apelował Szymański.
Wiceminister wskazał, że "my nigdy nie ukrywaliśmy tego, że naszą intencją jest przeprowadzanie reform w zgodzie z regułami europejskimi, w zgodzie z zasadą praworządności, która przecież jest zasadą polskiej konstytucji.
Mam wrażenie, że wokół tego narosło bardzo wiele politycznych napięć całkowicie niepotrzebnych ani Unii Europejskiej, ani nam – konkludował Szymański.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jadwiga Wiśniewska: Uruchomienie art. 7 byłoby dowodem na to, że KE działa absolutnie politycznie i pod dyktando totalnej targowicy