– Na ostatniej prostej przed zaprezentowaniem projektu budżetu przez Komisję Europejską Polsce udało się obronić znaczną część interesów regionu, jednak to dopiero początek trudnego procesu negocjowania budżetu wieloletniego – powiedział w rozmowie z PAP Konrad Szymański.
Wiceszef MSZ podkreślił, że jeszcze w lutym tego roku premier Mateusz Morawiecki zaprezentował "racjonalną wizję budżetu UE na lata po roku 2020".
Niektóre nowe cele UE, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa, kontroli migracji i granic zewnętrznych wymagają wsparcia finansowego. Nie może się to odbywać przez proste przesunięcia kosztem Europy Środkowej. Na ostatniej prostej przed zaprezentowaniem projektu budżetu przez Komisję Europejską Polsce udało się obronić znaczną część interesów regionu. Jednak pamiętajmy, że to dopiero początek bardzo trudnego i nerwowego procesu negocjowania budżetu wieloletniego w nowych okolicznościach politycznych w UE – mówił.
Według Szymańskiego, kraje Północy są pod jeszcze większą presją na rzecz oszczędności, często ze stron sił populistycznych i "otwarcie antyeuropejskich".
Kraje Południa wciąż trwają w sytuacji kryzysowej jeśli chodzi o bezrobocie. Europa na tej mapie jest przyczółkiem stabilizacji politycznej i wzrostu gospodarczego. Z tych powodów będą to najtrudniejsze negocjacje budżetowe w historii – stwierdził.
Szymański ocenił, że premier Mateusz Morawiecki należy do kluczowych graczy przy stole negocjacji budżetowych.
Wszyscy w Europie - także KE - mają świadomość, że bez porozumienia z Polską nie można przyjąć budżetu wieloletniego – powiedział wiceszef MSZ.