10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Uczczono pamięć Bohaterów Powstania Wielkopolskiego

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach upamiętniono bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się z okazji 99. rocznicy wybuchu wielkopolskiej insurekcji.

twitter.com/@JacekJustyn

Uroczystości rozpoczęła dziś w południe msza św. w intencji powstańców wielkopolskich odprawiona u oo. Dominikanów w kościele pw. św. Jacka w Warszawie.

Bezpośrednio po niej autokary z gośćmi obchodów przejechały na pl. Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w asyście pocztów sztandarowych, AK-owców z Wielkopolski, policji, żołnierzy i harcerzy delegacje władz województwa wielkopolskiego, przedstawiciele miasta Poznania, wielkopolskich organizacji i stowarzyszeń społecznych i patriotycznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Przewodniczący delegacji wpisali się do księgi pamiątkowej.

Główna część rocznicowych obchodów odbyła się po południu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Na 64 mogiłach powstańców wielkopolskich zapalono znicze.

Kwiaty złożono także w imieniu prezydenta RP, marszałka Sejmu, premiera, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Modlitwę za zmarłych powstańców pod pomnikiem odmówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#rocznica #uroczystości #Powstanie Wielkopolskie

redakcja