Choć rząd szybko zareagował w sprawie problemu ze ściekami w Warszawie, to potrzebna jest też reakcja władz miasta. "Jeśli potwierdzą się informacje o tym, że awaria rurociągu potrwa kilka miesięcy to liczymy, że prezydent Trzaskowski zaproponuje jakieś rozwiązanie na czas jej usuwania" - powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że budowa tymczasowego rurociągu rozpocznie się jutro.
O budowie alternatywnego rurociągu zdecydował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do leżącej na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka" doszło w miniony wtorek i środę. W jej efekcie nieczystości są zrzucane do Wisły. Według oceny ministerstwa środowiska, do rzeki wpływa 260 tys. metrów sześciennym ścieków na dobę.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk po dzisiejszym posiedzeniu sztabu kryzysowego poinformował, że jutro zacznie się budowa rurociągu, którym popłyną ścieki do "Czajki". Dodał, że na praską stronę Wisły zwożone są rury oraz, że rozpoczęło się ich zgrzewanie. W ten sposób mają powstać dwa rurociągi o średnicy 100 cm.
Rury zostaną umieszczone na moście pontonowym, który ma być gotowy we wtorek przed godziną 14.00 i połączą kolektor po lewej stronie Wisły z rurociągiem po drugiej stronie rzeki. Długość jednego rurociągu wyniesie ok. 1100 m.
Dworczyk zaznaczył, że w czasie realizacji tymczasowego rurociągu "trzeba było wiele rzeczy zmieniać".
"Nie mieliśmy pełnej informacji ze strony miasta, np. okazało się, że zrzucane do Wisły ścieki są bez wstępnej segregacji. Wpadają tu pieluchy, duże mechaniczne zanieczyszczenia. Przez to musieliśmy zmienić pompy, bo te, które miały być pierwotnie używane zostałyby zniszczone. Ale poradziliśmy sobie z tym, tak samo, jak z pozyskaniem rur, których łącznie potrzeba ponad dwa kilometry"
– powiedział.
Dodał, że rząd chce, by pierwsza nitka tymczasowego rurociągu ruszyła w piątek, najdalej w sobotę.
"Chcemy żeby wszystkie nieczystości zamiast do Wisły - tak jak ma to miejsce teraz - trafiały już na drugi brzeg do oczyszczalni Czajka"
- powiedział.
Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że jeśli potwierdzą się informacje o tym, że usuwanie awarii potrwa kilka miesięcy to oczekuje ze strony miasta przedstawienia rozwiązania na ten czas.
"To, co robimy jest rozwiązaniem awaryjnym. Wojsko ma swoje zadania, w związku z tym przez najbliższe pół roku trudno sobie wyobrazić, żeby taki most pontonowy był utrzymywany. Liczymy ze miasto przedstawi propozycje co dalej"
- podkreślił.