Były to trzy punkty sporne porządku obrad. Na początku posiedzenia posłowie w głosowaniu zdecydowali, że zostaną one rozpatrzone przez Sejm.
Pierwszy z nich, to wniosek prokuratury o wyrażenie zgody przez Sejm na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła Stanisława Gawłowskiego (PO). Prokuratura zamierza postawić posłowi zarzuty popełnienia pięciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym.
Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pod koniec lutego zarekomendowała Sejmowi wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie posła PO.
Sejm zajmie się też wnioskiem złożonym przez byłego ministra skarbu Dawida Jackiewicza (PiS) o uchylenie immunitetu posłance Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz w związku z jej wypowiedzią na jego temat, która padła podczas lipcowych prac w Sejmie nad ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jackiewicz wytoczył Gasiuk-Pihowicz proces o ochronę dóbr osobistych. Domaga się od niej zadośćuczynienia w kwocie 100 tys. złotych.
Komisja regulaminowa i spraw poselskich w listopadzie ubiegłego roku zarekomendowała Sejmowi uchylenie immunitetu Gasiuk-Pihowicz i tym samym udzielenie zgody na pociągnięcie jej do odpowiedzialności cywilnej.
Posłowie rozpatrzą też wniosek o uchylenie immunitetu byłemu liderowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru. O zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej wnioskował zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik, który zarzuca posłowi pomówienie.
Komisja regulaminowa w styczniu zarekomendowała Sejmowi uchylenie immunitetu b. liderowi Nowoczesnej.
Sprawami Gawłowskiego, Gasiuk-Pihowicz oraz Petru Sejm ma zająć się w czwartek.