W przyszłym tygodniu Rada UE ds. środowiska będzie dyskutować o planach "Fitfor90", czyli tzw. celu pośredniego w redukcji emisji CO2 o 90 proc. w roku 2040. Jakie jest stanowisko rządu w Warszawie? - Dzisiaj, kiedy zapytaliśmy na komisji panią minister Zielińską o to, jakie jest w końcu stanowisko rządu w tej sprawie, to usłyszeliśmy, cytuję - "podtrzymuje swoje stanowisko, Polska powinna przyspieszyć" - relacjonował Paweł Jabłoński, poseł PiS.
Dzisiaj w Sejmie obradowała komisja ds. Unii Europejskiej, podczas której pojawiły się pytania o politykę klimatyczną.
- Na tym posiedzeniu rząd koalicji 13 grudnia przedstawiał stanowisko przed poniedziałkową Radą ds. Środowiska, na której będzie dyskusja o radykalnym podwyższeniu celu klimatycznego do 90%. Przypominamy, że takie właśnie stanowisko sformułował rząd Donalda Tuska ustami pani minister Zielińskiej [Urszuli, wiceminister klimatu i środowiska] w styczniu tego roku. To był pierwszy głos z jakiegokolwiek państwa członkowskiego tak zdecydowany, żeby ten cel klimatyczny podwyższać. Później rząd Donalda Tuska się z tego niby wycofywał, mówił, że to jeszcze jest w fazie dyskusji, ale dzisiaj, kiedy zapytaliśmy na komisji panią minister Zielińską o to, jakie jest w końcu stanowisko rządu w tej sprawie, to usłyszeliśmy, cytuję - "podtrzymuje swoje stanowisko, Polska powinna przyspieszyć"
🔴Zobaczcie sami:
— 🇵🇱 Paweł Jabłoński (@paweljablonski_) March 20, 2024
pani minister @Ula_Zielinska podtrzymuje stanowisko ws. narzucenia Polsce drakońskiego celu redukcji emisji o 90%
„Polska powinna PRZYSPIESZYĆ"
To oznacza radykalne podwyżki cen – a w opracowaniu są SANKCJE dla właścicieli domów jednorodzinnych.
❗️🔄… pic.twitter.com/QYjTJfWXNZ
Szymon Szynkowski vel Sęk, były minister ds. UE, przypomniał, że toczy się równolegle dyskusja nt. proponowanych przez UE zmian traktatowych.
- Rząd Donalda Tuska próbuje udawać, że tego tematu nie ma. Ale to jest nieprawda. Parlament Europejski rozpoczął po raz pierwszy w historii procedurę zmian traktatowych, określoną w artykule 48 traktatu o UE. Przesłał swoją przyjętą propozycję do Rady Unii Europejskiej, zaś sekretariat Rady Unii Europejskiej przesłał tą propozycję do parlamentów narodowych. Również do polskiego sejmu kilka tygodni temu wpłynął dokument informujący o proponowanych zmianach traktatowych. To są rozwiązania skrajnie dla Polski niekorzystne. Parlament w tej sprawie nie chce zabierać głosu, a rząd udaje, że tej sprawy nie ma - powiedział.
Dziś w sprawie zmian traktatowych UE ma zebrać się podkomisja sejmowa.