"Senatorom PiS zarekomendowano głosowanie m.in. przeciw odrzuceniu noweli ustawy o ochronie zwierząt oraz przeciw przyjęciu jej bez poprawek. Nadzieję, że senatorowie, którzy mieli wątpliwości, zagłosują zgodnie z rekomendacjami" - wyraził szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki
W środę na wspólnym posiedzeniu senackie komisje: rolnictwa i ustawodawcza zaopiniowały zgłoszone podczas senackiej debaty poprawki do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Głosowanie na plenarnym posiedzeniu Senatu planowane jest na popołudnie.
Przed wznowieniem obrad Senatu zebrał się klub PiS. Po posiedzeniu klubu wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) poinformował, że zostały na nim zaprezentowane przez szefa klubu parlamentarnego PiS oraz przez przewodniczącego części senackiej klubu Marka Martynowskiego ostatnie rekomendacje dla senatorów.
Martynowski przekazał, że najważniejsze rekomendacje to: głosowanie przeciw wnioskom o odrzucenie nowelizacji oraz o przyjęcie jej bez poprawek.
Myślę, że większość zagłosuje przeciwko tym wnioskom i będziemy rozpatrywać wnioski te, które zostały zgłoszone na dzisiejszych komisjach i wcześniejszych, merytoryczne, i oczywiście te, które zapowiedział pan premier również będą głosowane
- powiedział.
Dyscyplinę podczas głosowania w Senacie zapowiedział Ryszard Terlecki. "Dokonaliśmy licznych zmian po długich i wyczerpujących dyskusjach. Myślę, że teraz nie powinno już być dużych wątpliwości. Mam nadzieję, że ci senatorowi, którzy te wątpliwości zgłaszali, zostali przekonani i że cały klub senacki Prawa i Sprawiedliwości zagłosuje zgodnie z rekomendacjami pana przewodniczącego Marka Martynowskiego" - powiedział szef klubu PiS.
Pęk ocenił, że w Senacie został wypracowany kompromis, a w Sejmie był to kompromis polityczny, bo ustawa zyskała poparcie ponad podziałami politycznymi.
Wicemarszałek Senatu przypomniał też poprawki zgłoszone przez przedstawicieli PiS. Jedna z nich umożliwia w dalszym ciągu ubój rytualny drobiu. "To jest niezwykle ważna poprawka, bo wiemy, że to jest ogromna, lwia część, całego uboju rytualnego, który się dokonuje" - powiedział Pęk.
Ponadto poprawki zakładają wydłużenie vacatio legis w przypadku przepisów dotyczących zmian w uboju rytualnym oraz zakazu hodowli zwierząt na futra - miałyby one wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. Ponadto zaproponowano utworzenie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. "Zapowiedź utworzenia takiej instytucji - zupełnie awangardowej w skali całej Europy - to również wyjście na przeciw tym wszystkim obawom rolników, którzy tak szczególnie chronią swoją prywatność, swoją własność, mir swojego gospodarstwa i swojego domu" -powiedział Pęk.
Zaapelował do wszystkich senatorów, nie tylko PiS, aby przegłosowali te poprawki poprawki, które - według niego - "mogą realnie zyskać później poparcie w Sejmie". "Co z tego, jeżeli będziemy się w Senacie licytować na populizm i na demagogię, jeżeli takie poprawki nie znajdą później poparcia w większości, która jest w Sejmie i za którą stoi obecny polski rząd" - powiedział Pęk.
Terlecki zaznaczył, że jeżeli senatorowie zagłosują za poprawką, którą zgłosił Józef Łyczak (PiS), zakładającą wykreślenie z nowelizacji ograniczenia uboju rytualnego, to złamią dyscyplinę. Pytany, ilu senatorów może zagłosować niezgodnie z rekomendacjami, odpowiedział, że jego zdaniem żaden. "Ale poczekajmy na głosowanie" - dodał Terlecki.
Wyraził też nadzieję, że "rozdmuchany spór" ucichnie i rolnicy zgodzą się zdaniem, że ta nowelizacja nie zaszkodzi polskiemu rolnictwu i nie zaszkodzi ekspertowi mięsa.
Uchwalona 18 września przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.
Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.
Na środowym posiedzeniu połączone komisje senackie ustawodawcza i rolnictwa opowiedziały się przeciwko poprawkom, wykreślającym ograniczenia dotyczące uboju rytualnego. Nie poparły też wniosków o odrzucenie ustawy oraz przyjęcie jej bez poprawek.