Jakie uprawnienia zyskają funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy regulującej zasady ich służby? Zgodnie z wprowadzanymi regulacjami będą oni mogli legitymować, dokonywać kontroli osobistej, a także użyć środków przymusu bezpośredniego, ale to nie wszystko. Zmian będzie więcej.
Ustawa o Straży Marszałkowskiej przydziela strażnikom sporo zupełnie nowych zadań, w tym m.in. takich, polegających na prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu, podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń i wykrywaniu urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu.
Ustawa zmienia także status zatrudnienia strażników marszałkowskich z pracowniczego na status służby na podstawie mianowania, tak jak funkcjonariusze innych służb mundurowych. Do chwili obecnej są oni pracownikami zatrudnionymi na podstawie przepisów prawa pracy.
Co szczególnie istotne, treść dokumentu przewiduje również wzrost zatrudnienia w Straży o 120 etatów dla funkcjonariuszy i o 10 etatów dla pracowników cywilnych. Obecnie Straż Marszałkowska liczy 160 pracowników.
Zgodnie z ustawą, do zadań Straży Marszałkowskiej należy także m.in. ochrona terenów, obiektów i urządzeń zarządzanych przez Kancelarię Sejmu i Kancelarię Senatu, w tym przy użyciu urządzeń służących do rejestracji obrazu i dźwięku oraz konwojowanie wartości pieniężnych, mienia i dokumentów.
Prezydent podpisał także ustawę wprowadzającą ustawę o Straży Marszałkowskiej. Zgodnie z nią, ustawa o SM wejdzie w życie z dniem 20 maja 2018 r. Z kolei po upływie dwóch lat od dnia jej ogłoszenia wejdą w życie regulacje dotyczące uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej.